Taj “non paper” je, prema riječima direktora srbijanskog Foruma za etničke odnose Dušana Janjića, pregovarački okvir za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i, kako pojašnjava, zvanični dokumenat koji je stigao u Vladu Srbije.“Nije jasno zašto ga je Vlada Srbije stavila u status državne tajne i nespremno dočekala pregovore. Očito nisu razumjeli posljedice onoga što su uradili na pregovorima u Briselu u aprilu i onoga što će uslediti u novembru, a to je da su vrata za priznanje otvorena i članicama EU koje do sada nisu priznale Kosovo”, tumači Janjić.
On dodaje da će Kosovo priznati Slovačka, Grčka, Rumunija, a da još uvijek sa tim pitanjem trguje Španija. Ostaje, prema njegovim riječima, samo Kipar koji kao takav neće blokirati politiku EU prema ovom problemu. To, kako ističe, znači da i Brisel više neće biti statusno neutralan, na šta Vlada Srbije kada je počinjala pregovore sa Prištinom, nije računala, a morala je da zna.
“Beogradu je dostavljen pregovarački okvir, a ovo što je njemački ambasador rekao je praktično amandman Njemačke i Velike Britanije kojem se priključila i Holandija za takozvani novi okvir pregovora. To su već tri države, ali se ne moraju priključiti sve članice EU, jer je “non paper” dio mehanizma za pregovore”, pojasnio je Janjić i dodao će međunarodni predstavnik na terenu procjenjivati da li se ostvaruje normalizacija, što će vjerovatno trajati duže od pregovaračkog procesa.
Vize (ni)su prijetnja
Na pitanje da li Srbiji preti ponovno uvođenje viza zbog velikog broja azilanata u Nemačkoj, Vilhelm je odgovorio da odluku o tome donosi Evropska komisija i da nema razloga za pesimizam. Naveo je i da je prošlog meseca 1.600 građana Srbije zatražilo azil u Nemačkoj, što je rekord u odnosu na sve druge zemlje iz kojih dolaze azilanti.
Postepena normalizacija
Da pregovori počnu u januaru 2014, očekuje i predsjednik Evropskog parlamenta Martin Schulz koji je naglasio da EP želi nastavak istorijskog dijaloga Beograda i Prfištine, tako da se odnosi “sve više normalizuju”.
“Budućnost i Srbije i Kosova treba da bude u EU”, kazao je Schulz i dodao da su pravila u procesu proširenja “jasna i da ne bi trebalo da bude novih uslovljavanja”.