ZNOJ, GLAD, VRTOGLAVICA: Znakovi da vam je šećer opasno nizak – nemojte zanemariti ovo stanje!

Ako vam se ovo često dešava, trebalo bi da posetite lekara…

Znate li koliko ozbiljni mogu biti simptomi niskog šećera u krvi? Pročitajte i djelujte prije nego se pojave!
Različita medicinska stanja mogu dovesti do pojačanog znojenja, a jedno od njih je i pad šećera u krvi.

Ako nivo padne ispod 70 mg/dl ili 3,9 mmol/l, ovo stanje se naziva hipoglikemija. Treba obratiti pažnju na rane znakove niskog šećera u krvi i odmah reagirati. Najbrže ćete ga podići ako uzmete glukozu ili popijete slatki voćni sok.

Hipoglikemija je problem kada nivo glukoze u krvi padne ispod normalnih vrednosti. Obično se s njim susreću dijabetičari, ali se rijetko može pojaviti kod osoba kojima nije dijagnosticiran dijabetes. Budući da se radi o ozbiljnom problemu, potrebno je hitno intervenisati.

Nedijabetička hipoglikemija je stanje u kojem ljudski organizam ima tipične simptome hipoglikemije, odnosno nisku koncentraciju šećera (glukoze) u krvi, a pacijent koji od nje boluje nema dijabetes. Simptomi niske glukoze ili šećera u krvi uključuju: drhtanje ruku, hladan znoj, pretjeran apetit, bljedo lice, lupanje srca, neobično ponašanje, poteškoće s koncentracijom ili…

Među ozbiljnim uzrocima hipoglikemije su bolesti jetre, srca, bubrega ili neke bolesti endokrinog sistema.

Čest uzrok hipoglikemije kod nedijabetičara su različiti karcinomi, rijetki tumori koji proizvode inzulin tzv. insulinoma, ili prekomerne fizičke vežbe. Ponekad može biti prisutno tokom trudnoće (čak i u vrijeme kada žena još ne zna da je trudna).

Ako postoji sumnja da pacijent može imati ove simptome, važno je posjetiti svog liječnika opće prakse i dijabetologa, specijaliste za metaboličke poremećaje. Detaljna procjena anamneze i naknadni laboratorijski i slikovni pregledi otkrit će prisustvo nedijabetičke hipoglikemije.

Ako se simptomi niskog šećera javljaju samo povremeno, posebno ako ste cijeli dan jeli malo ili ništa, nema razloga za brigu. Ali ako se ponove, recimo jednom sedmično, potrebno je da se obratite ljekaru.

Nakon potvrde, počinje diferencijalna dijagnoza problema s perspektivom daljeg liječenja.

Liječenje ovisi o uzroku nedijabetičke hipoglikemije. Ako je, na primjer, uzrok tumor, to je onkološko liječenje, ako je lijek, onda prestanak uzimanja navedenih lijekova i tako dalje.

Osnovni dio liječenja je modifikacija prehrane. Pacijent treba:

jesti redovno, manje porcije hrane u toku dana (5-6 puta dnevno, umesto 3 glavna obroka),
jedite uravnoteženu prehranu
izbegavajte jednostranu hranu.
Da li su vam ove informacije bile korisne? Podijelite ovu objavu sa svojim prijateljima!

PREUZETO

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.