Vlada Kosova je rušenje zida u Sjevernoj Mitrovici u poverila Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja. Iz ministarstva je još jednom ponovljeno da je zid ilegalan, ali da oni još uvijek nisu uspjeli da ga sruše.
“Mi smo spremni i na raspolaganju da ispunimo naše zakonske i ustavne obaveze. Međutim, mi takođe ostavljamo mogućnost da ovaj problem bude rješen putem otvorenog dijaloga”, navodi se u odgovoru ministarstva.
Prema riječima ministarke za dijalog Edite Tahiri, najviše institucije Kosova intenzivno rade na uklanjanju zida. S druge strane, zamjenik predsjednika Skupštine Xhavit Haliti je rekao da je od početka skeptičan da će zid biti srušen u roku koji je određen u rezoluciji Skupštine.
“Mi smo s vremena na vrijeme izloženi provokacijama od strane Srbije i trudimo se da naše naredbe uključe mnoge faktore. Mnogi faktori su uključeni u ovaj problem”, rekao je Haliti.
Prema njegovom mišljenju, nije važno kada će zid biti srušen.
“Nije bitno da li će zid biti srušen u martu. Važno je da ne dođe do konflikta među Albanacima “, rekao je Haliti.
U međuvremenu, predstavnici pokreta Samoopredjeljenje, Alijanse i Inicijative održali su zajednički prije nekoliko dana sastanak na kome zatražili ostavke članova vlade zbog toga što, kako navode, nisu uspjeli da sprovedu rezoluciju Skupštine o zidu.
S druge strane, predstavnik Fondacije Rokfeler na Kosovu, Haki Abazi, izjavio je da su obećanja o rušenju zida na stend baju.
“Zid je kost u grlu i on će imati posljedice u svakom slučaju. Obećanja su na stend baju i označavaju kraj jedne političke strukture, koja je već pokazala svoju nesposobnost”, prenosu Zëri.