Predizborna kampanja u Albaniji je obilježena teškim optužbama na mitinzima i doslovnim ratom plakatima i bilbordima.
Oštra predizborna kampanja se odvija u Albaniji gdje se u nedjelju održavaju parlamentarni izbori. U gotovo dvopartijskom sistemu i kompliciranom izbornom procesu pobjednika je teško predvidjeti, izvijestio je iz Tirane Stefan Goranović, novinar Al Jazeere.
Gužva na tiranskim ulicama, ali i u medijskom prostoru . Mnogo izbornih lista, ali mjesta će biti za dvije glavne koalicije, lijevu i desnu.
Uz MTV hitove 68-godišnji premijer i lider demokrata Sali Berisha poručuje da je i dalje u top političkoj formi, iako je posljednih osam godina na vlasti.
“Učinili smo sve da Albanija postane bogatija, za boljitak hiljada naših građana, da imaju bolje plate” , poručio je Berisha.
Lijevo od Berishinih demokrata čeka socijalista i bivši gradonačelnik glavnog grada Edi Rama. Nadaleko je postao poznat kada je obojio donedavno sive tiranske blokove u dugine boje. Kao i Berisha u kampanji se najviše bavi svojim protivnikom.
Lider Socijalističke partije Albanije Rama je kazao: “Puteve grade novcem naroda, dok se protiv siromaštva bore politikom. Zaista, puteve inače plaćaju građani, ali se nesposobnost liječi politikom.”
Dvopartijska država
Za razliku od ostatka Balkana, za Albaniju nije pogrešno reći da je “dvopartijska” država. To je možda i jedan od razloga žestoke predizborne kampanje. Međusobne teške optužbe na mitinzima i doslovni rat plakatima i bilbordima.
Velika obećanja sa obje strane, ali u čemu su razlike dvije glavne političke opcije?
“Razlika je u jednoj tradicionalnijoj i jednoj lijevoj partiji koje su nastale nakon promjena devedesetih. U smislu kampanje, nema velike razlike. Jedna partija se bazirala na američkom stilu spinovanja, a druga na britanskom, na medije. Nema tu suštine, sve je forma”, ocijenio je politički komentator Lutfi Dervishi.
Ulazak u NATO i vizna liberalizacija su aduti vlasti. Na kartu brzih eurointegracija i boljeg sutra igra opozicija. Regionalnu saradnju gotovo i ne pominju.
Mentalni sklop
Novinar Adi Krasta je rekao: “Ako se upoznate sa albanskim mentalnim sklopom, možete razumjeti zašto nikada u svom postojanju albanska populacija nije započela rat. To je zato što smo nezainteresirani za bilo šta što se dešava oko nas. Imamo određeni nivo normalne pristojnosti, ali nismo snažno zainteresiran šta se dešava.”
Socijalisti ako pobjede obećavaju preporod. Dok vlast najdetaljnije podvlači svoje uspjehe, pa i to da je cijena SMS-a prije osam godina bila 75 posto viša.
“Poslednje ankete daju blagu prednost opoziciji na predstojećim parlamentarnim izborima. Međutim, ko god da pobedi državna politika neće se bitnije menjati, zato što u ovoj članici NATO-a postoji široki nacionalni konsenzus u vezi sa tim da zemlja treba da ide ka Evropskoj uniji. Ostaje samo jedno pitanje, a to je koja će politička struktura do tog cilja stići prva”, izvijestio je Goranović.