Jedna od njih je i Qamile Tahiri, koja je, prema pisanju glavne urednice prištinskog Zerija Arbane Xhara, i vođa ženskih kampova ID u Siriji i Iraku.
Tahiri je iz Šipova kod Mitrovice i tim putem je krenula s mužem koji je poginuo kao borac ID. Qamile Tahiri, je nastavila da služi Islamskoj državi, sada i kao neko ko regrutuje nove žrtve među ženama i djevojkama s Kosova.
I danas živi u Siriji sa dvoje male djece.
Shqipe Ajdini je poslije pogibije muža Sinana Muje iz Gnjilana, uspijela da se vrati iz Sirije zajedno sa svojom trogodišnjom kćerkom pošto, kako se navodi, nije htjela da vrati kosovska dokumenta Islamskoj državi.
Za Lauru Huseni Xhara kaže da je tipična kosovska tinejdžerka koja je sa drugaricama izlazila u kafiće i barove, ali nije zadavala mnogo brige roditeljima koji su bili “otvorenih shvatanja”.
“Uzimala je taksi i odlazila na sastanke, u kafiće, sa društvom u grad. Oblačila se isto kao i njene vršnjakinje – često je nosila mini suklje ili farmerke. Bila je vrlo moderna”, ispričao je Faik Uksmajli za , čiji se sin Arbnori njome i oženio.
Dok priča o Lauri suze mu se slivaju niz lice. Svega se prisjeća sedeći na drvenoj stolici na balkomu kuće u Donjem Nerodimlju, malom selu smještenom među usevima koji okružuju Uroševac, treći po veličini kosovski grad.
Nedaleko odatle se nalazi i najveća američka vojna baza na Kosovu, “Bondstil”.
O svom sinu Arbnoriu i njegovom mlađem brait Albertu kaže da su bili društveni i otvoreni isto kao i Laura, ali da se poslije toga, prošle godine sa svo troje desilo nešto strašno.
Za svega nekoliko mjeseci, kaže, seoski hodža i njegova žena su im isprali mozgove.
“Svo troje su postali ortodoksni muslimani i odvojili se od prijatelja i kruga ljudi sa kojima su do tada kontaktirali. Arbnori je pustio bradu, obukao pantalone do listova i neprestano pričao o Šamu, vjerskom nazivu za Siriju”, ispričao je Uksmajli koji kaže da je tada sve počelo.