Es-Sisi je bio šef egipatske vojske koja je 2013. godine izvršila držani udar na demokratski izabranog predsjednika Muhammeda Mursija. On je izabran za predsjednika na prošlogodišnjim izborima kada je osvojio nevjerovatnih (čitati nemogućih) 93 odsto glasova.
Predsjednik Mursi je osuđen na smrt, zajedno sa više od 100 drugih pripadnika Muslimanske braće, uključujući i Sudnus Asim koja sada živi u Velikoj Britaniji.
Sundus je radila za Mursija kao predsjednikov sekretar za strane medije. Nakon državnog udara dobila je stipendiju na Oxford univerzitetu i pobjegla je iz Egipta. Ovog ljeta egipatski sud je donio smrtnu presudu za Sundus.
“Bila sam jako optimistična kao i milioni Egipćana koji su učestvovali u revoluciji. Mi smo željeli da vidimo promjene, željeli smo demokratiju, ljudska prava, željeli smo kraj mučenjima, kao i kršenju ljudskih prava koje su bile ogromne tokom Mubarakovog režima”, kazala je Sundus u srijedu tokom intervjua za BBC.
Sundus je izrazila svoje razočarenje međunarodnom zajednicom koja podržava režim koji tlači egipatski narod.
“To je pravi šok za mene, za demokratiju u Egiptu, za ljude koji su žrtve trenutnog vojnog režima da vidimo da vlada Velike Britanije, kao i druge zapadne vlade, prihvataju i podržavaju taj isti režim koji ih svakodnevno muči i zlostavlja. Možete samo zamisliti očaj i frustraciju koju bi osjetili ljudi koji sada u zatvorima prolaze kroz razne vrste mučenja da samo vide kako je ovaj čovjek, ili ovaj režim, koji je uzrok njihove patnje, prigrljen od strane tzv. Zapadnog demokratskog svijeta”, kazala je ona.
“Vidite da je sada većina liberala, sekularista, ljevičara, islamista, aktivista koji su učestvovali u revoluciji ili u zatvoru ili su egzilu ili su ubijeni, tako da ne mislim da je Egipat sada sigurno mjesto za bilo kojeg demokratu ili bilo koga ko se protivi trenutnom vojnom režimu.
“Bila sam potpuno šokirana vijesti o smrtnoj kazni. Optužbe su sulude. Ima ukupno 35 optuženih. Oni su optuženi za špijunažu za strana lica kako bi destabilizirali zemlju. Dakle, oni su u osnovi optuženi za planiranje rušenja režima i destabilizaciju Egipta”, kazala je Sudnus.
“Mislim da je to bolno za mene, kao i za sve one koji se ne mogu vratiti. Rođena sam i odrasla sam u Egiptu, to je moja zemlja koju volim. Šokirana sam optužbom za tako ozbiljan zločin i što sam osuđena na smrtnu kaznu od strane egipatskog pravosuđa, što sam demonizirana u egipatskim medijima”, kaže ona.