Mit: Izgladnjivanjem ćete se najbolje riješiti masnog tkiva
Istina: Iako bi povremeni post ili pridržavanje izrazito niskokalorične prehrane mogli biti dobri kratkoročni načini da se riješite malo viška masnog tkiva, više ćete postići ako se usredotočite na dijetu koje se možete pridržavati dugoročno. Jedno istraživanje objavljeno u časopisu ‘Obesity’ 2006. godine, otkrilo je da su dijete pri kojima se u organizam unosi između 1.000 i 1.500 kalorija dnevno jednako učinkovite kao i one s puno manje kalorija. Uz to, dijete prema kojima u organizam unosite manje od 800 kalorija sigurne su jedino kad se izvode pod budnim okom stručnog pomagača. Zdravstveni časopis Harvarda savjetovao je da žene ne bi smjele unositi manje od 1.200, a muškarci manje od 1.500 kalorija dnevno, osim ako nisu pod zdravstvenom paskom, piše “Net“.
Mit: Najbolji način trošenja masnoća je intenzivnim vježbanjem
Istina: Iako je to često učinkovit način, čak i ako tako trenirate tek 20 minuta dnevno, istraživanje iz 2014. godine pokazalo je da će za odrasle osobe s viškom kilograma učinkovitije biti laganije vježbanje 36 do 48 minuta. Ti podaci istovjetni su onima iz 2009. prema kojima je 30 minuta kontinuiranog kardiovaskularnog vježbanja dovoljno da tijelo prestane trošiti glikogen i prebaci se na potrošnju pohranjenih tjelesnih masti.
Mit: Izbjegavanjem punomasnih namirnica lakše ćete gubiti masno tkivo
Istina: Iako odabirom niskokaloričnih namirnica možete smanjiti unos kalorija u organizam, ipak ne biste trebali prijeći na takve proizvode. Naime istraživanje 2013. godine objavljeno u skandinavskom zdravstvenom čaopisu otkrilo je da su muškarci koji su konzumirali niskokalorične namirnice bili pod većim rizikom od razvoja abdominalne pretilosti od muškaraca koji su jeli visokokalorične namirnice.
Mit: Dijeta s malo kalorija je najučinkovitija
Istina: Iako može djelovati kao dobra ideja, često su takve dijete bogate ugljikohidratima, pa i šećerom. 2013. britanski su znanstvenici otkrili da je dijeta koja sadrži malo ugljikohidrata bolja za gubitak kilograma od niskokalorične. A prošle godine dokazano je da uz to što manjim unosom ugljikohidrata lakše možete smršavjeti, smanjujete i rizik od srčanih oboljenja.
Mit: Kardiovaskularne vježbe su bolje za gubitak masnog kriva od vježbi otpora
Istina: Obje vrste treninga su jednako važne kad se pokušavate ‘istesati’. Iako kontinuirane kardiovaskularne vježbe često troše više kalorija od dizanja utega, od potonjih ćete izgraditi mišiće – što će vam poboljšati metabolizam i izgraditi mišićnu definiciju. 2012. godine otkriveno je da su ispitanici najviše mršavili i gubili masno tkivo kad su vježbali obje vrste vježbi, umjesto da su izvodili samo jednu od tih vrsta treninga.