Grickanje između obroka gore je za vaše zdravlje, nego tri velika obroka dnevno, upozoravaju znanstvenici. Otkrili su da grickanje hrane visokog udjela masnoće i šećera povećava abdominalno salo i masnoće u jetri, dok jedenje većih porcija glavnih obroka to ne čini.
Nizozemski znanstvenici tvrde da je njihova studija prva koja je istražila da li je jedenje više puta dnevno štetnije za zdravlje od redovitih velikih obroka.
Utvrdili su da visokokalorične dijete s čestim obrocima povećavaju nakupljanje kolesterola u jetri i salo oko struka, dok povećane količine hrane u sklopu tri glavna obroka to ne čine.
Prethodna istraživanja su povezala pretilost s nakupljanjem abdominalnog sala i masnoća u jetri, čineći nealkoholnu masnu jetru jednom od najbrže rastućih bolesti jetre.
Voditeljica istraživanja dr. Mireille Serlie, s Akademskog medicinskog centra Amsterdam, kaže: ‘Naša je studija pružila prve dokaze da češće jedenje, umjesto konzumiranja velikih obroka, doprinosi masnoj jetri, neovisno o tjelesnoj težini.’
‘Ovi rezultati pokazuju da izbacivanjem međuobroka i poticanjem uravnotežena tri glavna obroka svaki dan na duži rok mogu smanjiti učestalost masne jetre.’
U zemljama poput SAD-a, djeca oko četvrtinu svojih dnevnih kalorija unose putem grickalica visokog udjela masnoće i šećera.
U istraživanju je 36 mršavih muškaraca jelo ili visokokaloričnu ili uravnoteženu prehranu tijekom šest tjedana.
Istraživači su mjerili masnoće u jetri i adbominalnu masnoću pomoću magnetske rezonance (MR) te osjetljivost na inzulin.
Rezultati su pokazali da visokokalorična prehrana vodi do debljanja, no jedenje češćih obroka značajno povećava masnoće u jetri, dok to nije bio slučaj kod onih koji su jeli samo tri velika obroka.
Također se pokazalo da se salo na trbuhu povećalo u grupi koja je češće jela hranu bogatu masnoćama i šećerom, kao i u grupi koja je češće jela hranu bogatu šećerom.