Zeleni u Njemačkoj se protive da Kosovo bude zemlja sigurnog porijekla

Portparol partije Zeleni zadužen za pitanja izbjeglica Luize Amtzberg rekla je za “Berliner cajtun” da bi proširenje liste zemalja sigurnog porijekla na “Kosovo i Albaniju” bilo ne samo politički pogrešno, već i ostalo bez ikakvog dejstva u praksi.

Ona je zato zahtjevala poboljšanje državno-pravnih struktura na Kosovu i ocjenila da je masovno iseljavanje povezano sa “katastrofalnom privrednom situacijom i nesigurnim političkim statusom Kosova”.

“Vlada u Berlinu bi trebalo da provjeri da li se Kosovo može proglasiti zemljom sigurnog porijekla”, rekao je predsjedavajući savijeta njemačkih gradova i opština Gerd Landzberg.

“To bi sigurno zaustavilo talas, jer bi ti ljudi onda morali da računaju sa brzim protjerivanjem nazad, u zemlju porijekla”, rekao je Landzberg.

“Naše zakonodavstvo o azilantima povezano je sa političkim progonima i nije istrument da bi se pomagalo ekonomskim izbjeglicama”, rekao je Landzberg, naglasivši da pretežni dio tih azilanata dolazi u Njemačku iz finansijskih razloga.

Ministar unutrašnjih poslova Njemačke, demohrišćanin Tomas de Mezijer izrazio je spremnost da pruži podršku pokrajinama.

“Ako bi iz tog pravca bila pokrenuta jedna odgovarajuća inicijativa, onda ministar unutrašnjih poslova sigurno ne bi bio na opozicionoj strani”, rekao je portparol njemačkog Ministarstva unutrašnjih poslova.

Građani Kosova su u januaru ove godine podnijeli ukupno 3.630 zahteva za azil u Njemačkoj i time se pokazuje tendencija stalnog rasta – sa Kosova je, naime, u decembru prošle godine stiglo 1.956 zahtjeva za azil, a u novembru 1.622 zahtjeva.


“Koliko je dramatična situacija u najsiromašnijoj zemlji Evrope, pokazuje i poziv u pomoć njemačke ambasade u Prištini od 3. februara, upućen Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu, gdje se kaže da iseljavanje Kosovara dramatično raste”, objavio je “Bild”.

Ako bi se Kosovo proglasilo sigurnom zemljom, kao što su Srbija, Makeodnija i Bosna i Hercegovina, onda bi to značilo da su zahtjevi za azil građana u principu neosnovani, premda se pojedinačno mogu potvrditi i da se postupak za povratak azilanata u domovinu skraćuje.

Takav status definitivno potvrđuje da u sve te tri balkanske zemlje nema ni političkog mučenja, ni progona, ni zlostavljanja političkih neistomišljenika, pa time ni osnovnih razloga za podnošenjem zahtjeva za azil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.