Zbog straha od reakcija javnosti, ljevičarske partije okupljene oko Socijaldemokratske partije odustaju od Kermanijeve kandidature.
Njemački sedmični list Der Spiegel otkriva da je uspon antiimigracione desničarske stranke Alternativa za Njemačku (AfD) i njen napredak na izborima održanim ove godine u četiri pokrajine, okončao dogovor, o kojem se govorilo, između tri velike ljevičarske stranke da će predložiti kandidata muslimana na predsjedničkim izborima u februaru.
Njemački list navodi da je Socijaldemokratska partija Njemačke (SPD), partner u vladajućoj koaliciji, usvojila prijedlog jednog dijela njemačke ljevičarske političke elite da predloži njemačkog pisca i mislioca iranskog porijekla Navida Kermanija kao kandidata na mjesto sadašnjeg predsjednika Joachima Gaucka.
Der Spiegel pojašnjava da se ideja o kandidaturi Kermanija zasnivala na tome da je on musliman i istaknuti njemački intelektualac, koji će imati podršku socijalističkih stranaka, Zelenih i Ljevice, te da će ostvariti većinu potrebnu za izbor na mjesto predsjednika. To će ujedno biti poruka o njemačkoj otvorenosti i početku formiranja široke ljevičarske koalicije koja će vladati državom.
Gabriel raspršio san
Njemački list je ukazao na to da je predsjednik SPD-a Sigmar Gabriel, koji je u ljeto obavio poduži sastanak sa Kermanijem, dobio zeleno svjetlo Zelenih i Ljevice da se da podrška kandidatu njegove stranke na predsjedničkim izborima.
Gabriel je napomenuo da su se snovi o Kermanijevoj kandidaturi raspršili nakon napretka AfD-a na izborima održanim ovog mjeseca u pokrajinama Mecklenburg-Vorpommern i Berlin. Ovakav napredak rezultirao je izvinjenjem njemačke kancelarke Angele Merkel zbog grešaka koje je napravila u izbjegličkoj politici.
Der Spiegel navodi da su vodeći političari u Socijaldemokratskoj partiji odstupili od ideje da Kermani bude predložen kao kandidat na mjesto predsjednika zbog posljednjih izbornih dešavanja. Iza zatvorenih vrata su izjavili da bi prisustvo muslimana na najvećoj političkoj poziciji u državi dalo dodatni impuls populističkoj i euroskeptičnoj stranci Alternativa za Njemačku.
List navodi da stranka Zelenih opravdava svoje povlačenje podrške Kermaniju time da on nema dovoljno političkog iskustva.
Uspjeh AfD-a
Jednako tome, opsežna anketa koju je proveo njemački Kanal 1 otkriva da stranka Alternativa za Njemačku zauzima treće mjesto na njemačkoj političkoj sceni, odmah nakon Demokršćanske i Socijaldemokratske stranke, koje čine vladajuću koaliciju.
Anketa, čiji su rezultati objavljeni u petak, pokazuje da je desničarska stranka osvojila 16 posto glasova ispitanika na nivou cijele Njemačke, što je dva posto više u odnosu na rezultate slične ankete koja je provedena početkom mjeseca.
Prema rezultatima ankete, Demokršćanska stranka osvojila je 32 posto, Socijaldemokratska stranka 22 posto, Stranka Zelenih 12 posto, stranka Ljevice 8 posto i Slobodna demokratska stranka 6 posto podrške ispitanika.
Stranka Alternativa za Njemačku zauzela je drugo mjesto nakon Socijaldemokratske stranke na izborima u saveznoj pokrajini Mecklenburg-Vorpommern održanim 4. septembra, osvojivši 20,8 posto glasova, čime je zauzela poziciju ispred Demokršćanske stranke.
Populistička njemačka stranka je na izborima u Berlinu ostvarila 14,2 posto glasova u ovoj pokrajini, koja se karakterizira otvorenošću i smatra uporištem ljevice. Stranka AfD temeljila je svoju kampanju na izborima u dvije pokrajine na suprotstavljanju izbjegličkoj politici Angele Merkel.