Zbog čestih ubistava i pljački usred bijela dana, građanima Kosova ugrožena sigurnost

Građani su vrlo zabrinuti zbog tih ubistava koja se dešavaju u sred bijela dana u skoro svim gradovima, čak se može reći da Kosovo nije sigurna i bezbjedna država i da se osjeća strah da slobodno prošetate ulicom. Iako stručnjaci za bezbjednost upozoravaju na ovakvo stanje, odgovorne institucije zanemaruju svoje obaveze ili ih ne izvršavaju kako treba, prenosi portal “Zëri”.

Za ovakvo stanje gdje je bezbjednost na Kosovu ugrožena, građani krive vladu i političke lidere za kojih kažu da nedovoljno brinu za sve ljude i da rade samo za sebe.

Nefail Ajdini kaže da su sva ubistva organizovana i da iza njih stoje pojedine političke stranke na Kosovu. On kaže za KosovaPress da je na Kosovu, kao vrlo malu državu, apsurdno je da nema sigurnost i da se ubice ne mogu pronaći.

“Ja sam godinama radio u Njemačkoj, gdje ima osam miliona stranaca, međutim nema toliko ubistava i nasilja kao na Kosovu, gdje se ubijaju svakodnevno i ne mogi se pronaći počinioci. Ovdje ne postoji sigurnost”, rekao je Ajdini.

Dok Xheladin Tafallari kaže da je sigurnosna situacija krhka i da ne vjeruje mnogo da će se uskoro promijeniti ovakva situacija.

“Vidi se da je sigurnost u zemlji krhka. Dakle, nije na odgovarajućem nivou, tako da smatram opravdanim što je stanovništvo zabrinuto i frustrirano, drugim riječima nismo zadovoljni sa sigurnosnom situacijom i preduzetim mjerama koje bi pružile svim građanima punu bezbjednost. Zakoni koji se donose ne primjenjuju se, i moje je mišljenje je da se te stvari neće uskoro ispraviti. Ja sam lično pesimista po tom pitanju”, rekao je Tafallari.


Resmije Dushi kaže da nema sigurnosti u državi gdje se ubija ali i gdje se dešavaju brojne krađe po kućama.

“Ne, nemamo sigurnost. Sve kuće treba da zaštitimo alarmom. Tri puta lopovi su mi ušli u kuću, to je nesigurnost. Shpend Ahmeti nam je obećao da će sve ulice imati dovoljno policajaca koji će nam osigurati bezbjednost, a gdje su oni? … Mladić je prije 4-5 mjeseci preminuo u kafiću, pa čak smo zabrinuti i djecu da pustimo na ulici, sigurnosti nema”, rekla je ona.

Nuredin Ibishi, stručnjak za bezbjednost kaže za KosovaPress da se ubistva dešavaju iz različitih razloga ali i da je njihov broju manji u odnosu na predhodne godine, međutim opravdana je frustracija među ljudima.

“Vlada treba preduzeti dodatne mjere pogotovo u policiji i drugim sigurnosnim agencijama, ali i tužilaštvo i sud treba da sprovode zakon. Znamo što se događa kada su ubistva u pitanju i koliko lako ubice prolaze kroz postupak. Iz tog razloga mislim, da ne samo vlada, već i sve institucije treba generalno da se zabrinu zbod jako slabe bezbjednosti, kao i da se moraju preduzti određene mjera za smanjenje posedovanja ilegalnog oružja, jer je oružje najveći faktor koji dovodi do slučajeve ubistva”, rekao je Ibishi.

Podaci pokazuju da su se nakon 15 godina od rata na Kosovu dogodila nekoliko stotina ubistava.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.