Sastanak kosovske delegacije za dijalog i visokog predstavnika EU Federike Mogerini u Briselu je završen.
Jedan od članova tima, Špend Ahmeti je rekao da je Kosovska delegacija jasno izrazila stavove Kosova i da je primarno međusobno priznanje dve države.
“Predstavili smo stavove kosovske državne delegacije. Jasno smo izrazili stav delegacije da je prvi uslov obostrano priznavanje dve države. Mogerini nas je uverila da radi u tom pravcu. Ideja je da u prvoj polovini ove godine imamo zgusnut raspored za približivanje naših stavova”, rekao je kopredsedavajući kosovske delegacije.
“Za to mi koordiniramo sa državama članicama EU. U tom pogledu, bilo je komunikacije sa Vašingtonom i Moskvom. Na sastanku je razmotreno pitanje takse. Stav Srbije o ukidanju poreza je ponovo pomenut, ali smo i mi takođe pokazali naše stavove po tom pitanju”, dodao je Špend Ahmeti.
Fatmir Ljimaj je kazao da postoji mnogo uslova koje Srbija treba da ispuni kako bi se takse ukinule.
“Jasno smo dali do znanja da sada Kosovo ima tim, a ne pojedince. Postoji državni tim. Postoji mnogo uslova koje Srbija treba da ispuni da bi se ukinuo porez. To nije jednostrano. Postoje stotine sporazuma koje Srbija nije poštovala”, rekao je on.
Visoka predstavnica EU Federika Mogerini ocenila je prisustvo kosovske delegacije za dijalog u Briselu kao signal prioriteta koji kosovske vlasti daju procesu normalizacije.
“Pozdravljajujući formiranje delegacije, visoka predstavnica je njihovo prisutvo u Briselu ocenila kao signal prioriteta koji kosovske vlasti daju procesu normalizacije, što je i neophodan uslov za dalji EU put Kosova, ali i kao potrebu zajedničkog rada na dijalogu Beograda i Prištine kome posreduje EU”, saopšteno je u EEAS.
U saopštenju Spoljnopolitičke službe EU navodi se da je današnji sastanak sa članovima novoosnovanog tima Prištine bio prilika da se razmene mišljenja o dijalogu.
“U tom kontekstu visoka predstavnica ponovila je i hitnost povlačanja carinskih tarifa koje je vlada Kosova uvela krajem prošle godine”, navodi se u Briselu.
Mogerini je ocenila da je za postizanje sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma o punoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine neophodna klima koja doprinosi dobrosusedskim odnosima, gde su prethodno postignuti sporazumi primenjeni i poštovani i gde se izbegavaju potezi i izjave koji nisu u skladu sa krajnjim strateškim ciljevima i interesom.