Bespilotna letjelica veličine borbenog aviona vojske SAD kodnog naziva X47-B prvi put je uspješno i poletjela i sletjela na nosač aviona bez ljudske intervencije.
Nekoliko mjeseci nakon istorijskog leta nad Atlantikom, letjelica X47-B je samostalno obavila jedan od težih zadataka za ljude – slijetanje na nosač.
Iako vojska SAD tvrdi da će ovaj avion biti korišćen isključivo u misijama osmatranja, on ima prostor za naoružanje i može da bude korišćen i za nišanjenje i napade.
Letjelica čiji je nadimak “Slani pas 507” poletjela je u srijedu iz mornaričke vazduhoplovne baze u Pataksent riveru, u saveznoj državi Merilend, a zatim se uspješno prizemljila na nosač aviona USS Džordž H. V. Buš u Atlantiku nadomak obale Virdžinije.
X47-B je prva letjelica u istoriji koja je dizajnirana da potpuno samostalno obavlja sve zadatke u misiji po unaprijed programiranom protokolu i nije joj potreban “pilot” koji upravlja sa zemlje, iako je moguće da joj on promijeni zadatke tokom leta.
Zbog svojih osobina i činjenice da slijetanje i polijetanje sa nosača pružaju mogućnost vojsci SAD da je koriste širom svijeta, bez potrebe za dozvolom drugih država za prelet, X47-B se već našla na meti oštrih kritika svjetske javnosti.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava, među kojima je i Hjuman rajts voč, tražile su više puta zabranu proizvodnje, razvoja i korišćenja bespilotnih letjelica, prije svega zbog neetičkog načina ratovanja i čestih, velikih civilnih žrtava.
“Dronovi” mnogo manjih dimenzija X47-B najviše se koriste u Avganistanu, Pakisatanu i Iraku i to u napadima sa smrtnim ishodom.
Ova letjelica dostiže visinu od 12.000 metara i dolet od 3.400 kilometara, a leti visokom brzinom, mada manjom od brzine zvuka.
Projekat X47-B koštao je dosad oko 1,4 milijarde dolara, a na modelu koji i pojedini zapadni mediji opisuju kao “zastrašujuću budućnost ratovanja” radi se više od pet godina.
[youtube]cPaH8CCtRVU[/youtube]