U pregovorima timova Beograda i Prištine juče u Briselu nije došlo do napretka zbog spora oko pozivnog broja za Prištinu i prisustva operatera mobilne telefonije na Kosovu, rekao je novinarima šef beogradskog tima Rasim Ljajić.
– Napretka nije bilo. Tamo smo gdje smo i bili prije ove runde pregovora. Dvije stavke su i dalje sporne: to je licenca za našeg mobilnog operatera na Kosovu, a druga se tiče zahtjeva Kosova da dobije međunarodni pozivni broj – rekao je Ljajić poslije razgovora sa timom Prištine na čelu sa potpredsjednicom vlade Editom Tahiri.
On je dodao da je Srbija iznela “čak četiri do pet različitih kompromisnih prijedloga i rješenja, međutim to nije prihvaćeno”.
– Ono što je zaključeno je da u naredna dva dana dostavimo ponovo prijedloge za rješenje ovih pitanja, i nakon toga očekujemo novu rundu razgovora, ili će to biti podignuto na nivo premijera, ukoliko pitanja energetike i telekomunikacija ne budu rješena do 15. Juna – rekao je Ljajić.
Prijedlozi će biti dostavljeni direktoru za Zapadni Balkan u Evropskoj komisiji Pjeru Mirelu, uz čije prisustvo su pregovori vođeni, i koji će proceniti da li ima osnova za novu rundu razgovora.
On je dodao da se čini sve da do sredine mjeseca dođe do dogovora, što je krajnji rok za početak primjene briselskog sporazuma.
– Dan, dva ili tri gore ili dole nisu toliko značajni ukoliko imamo približavanje u stavovima i mislim da bi EU to tolerisala – ocjenio je Ljajić.
Srbija i dalje insistira na tome da ona traži od Međunarodne telekomunikacione unije trocifreni pozivni broj koji će onda ustupiti Kosovu, na šta Priština ne pristaje, već hoće da sama podnese zahtjev, a da Srbija to ne ometa, ili da eventualno neka treća zemlja iz EU podnese zahtjev u ime Kosova, bez protivljenja Srbije.
S druge strane, prištinska strana odbija i dalje da Telekomu Srbije obezbjedi licencu za mobilnu telefoniju na teritoriji Kosova.
Razgovori su vođeni uz prisustvo direktora za Zapadni Balkan u Evropskoj komisiji Pjera Mirela.