Zašto Župa kraj Prizrena nema muzičku školu, a zašto Prizren nema svoj gradski orkestar? (FOTO)

Župa kraj Prizrena sačinjava 13 bošnjačkih sela te samim tim mjesna zajednica Rečane i po broju stanovništva kao i po prirodnim i demografskim uslovima ,,zaslužuje“ da bude prva bošnjačka opština na Kosovu po Ahtisarijevom paketu, u koje spadaju i buduće bošnjačke opštine Gora i Vitomirica. S obzirom da je za formiranje jedne opštine potrebno da se ispune mnogi uslovi jedno od najvažnijih je, svakako, obrazovanje na jeziku većinskog stanovništva te buduće opštine, a to je, u ovom konkretnom slučaju, buduća bošnjačka opština Rečane. 

Tragom naših saznanja da se nekoliko entuzijasta iz svijeta ozbiljne muzike, tj. par albanskih profesora muzike iz niže i srednje muzičke škole ,,Lorenc Antoni“ u Prizrenu interesuju za otvaranje niže muzičke škole u regionu Župe, izazvalo je veliko interesovanje svih onih koji vole tu vrstu muzike u ovom regionu Kosova, a svi mi vrlo dobro znamo da u mnogim bošnjačkim selima u Župi ali i u Podgori kraj Prizrena imamo veliki broj muzički talentirane djece ili omladine koji su, nerijetko, i poznati muzičari ili vokalni solisti u pojedinim folk-bendovima. 

Dakle, poenta priče je da mnogi od njih završavaju muzičke škole van Kosova ili su, pak, samouki. Ideja koja je zaintrigrala, kako rekosmo, sve ljubitelje muzike u regionu Župe naišla je na veliki odjek u bošnjačkim sredinama. A kako je do toga došlo razgovarali smo sa onima koji su došli na tu interesantnu ideju, a riječ je i pomenutim profesorima ozbiljne muzike Blerimu Bytyqiju, inače profesoru violine, koji je ujedno i izvršni direktor NVO,,Gradski orkestar“ sa ciljem propagiranja vrijednosti muzičke kulture, prevashodno ozbiljne muzike te njegovog kolege Nazima Tare koje je naša novinarska ekipa ovih dana posjetila na času muzike u pomenutoj nižoj i srednjoj muzičkoj školi ,,Lorenc Antoni“ u Prizrenu. 

Blerim Bytyqi, profesor violineni, između ostalog, ekskluzivno za naš web-portal, ističe:

,,Selam vama i vašim čitaocima i hvala što ste nas posjetili. Eto, već nekoliko godina unazad razmišljamo o ideji da se otvori jedna niža muzička škola u bošnjačkoj sredini kakva je Župa kraj Prizrena koja ima, po meni, veoma veliki broj zaljubljenika u muziku, a pogotovu mladih muzičkih talenata.

Dakle, mi smo proje nekoliko godina osnovali NVO,,Gradski orkestar“ gdje nam je cilj promocija i propagiranje jedne vrste muzike, a to je ozbiljna muzika gdje našu NVO sačinjavaju, prije svega, umjetnici, tj. muzičari i zaljubljenici u tu vrstu muzike te sav naš trud oko rada pomenute NVO svodi na naš rad jer se do sada niko nije našao od mnogobrojnih javnih Institucija ili pojedinaca da finansira naš rad za širenje, kako rekoh, promocije kulturnog razmišljanja o ozbiljnoj muzici i bavljenju njome sa glavnim ciljem da opština Prizren finansira ovaj orkestar ozbiljne muzike koji bi služio i za ostale žanrove muzike i svih ostalih mogućnosti povezanih i sa turističkom ponudom grada, naročito u ljetnjim mjesecima. 

Dakle, organizirale bi se razne kulturno-umjetničke Manifestacije te bi ,,Gradski orkestar“  mogao svirati i za državne ili lokalne praznike ali i pri dolasku mnogih domaćih i svjetskih javnih i političkih ličnosti što bi gradu dalo pozitivan imidž jer takve orkestre imaju mnogi veliki i poznati svjetski gradovi i metropole – ističe Bytyqi. No, ima puno šansi da se to ostvari, odnosno da se ,,Gradski orkestar“ osnuje dok sa druge strane postoje mnogi koji bi da omalovažavaju samu našu ideju i koncept rada naše NVO.  Ipak, najbitnija je činjenica da smo svi mi u našoj NVO,,Gradski orkestar“ optimisti i da ne odustajemo od naših namjera da se osnuje ,,Gradski orkestar“ jer su naše namjere humane te da se koristi za dobrobit naših sugrađana. Dakle, u  Statutu naše NVO stoji klauzula da se svima mora pružiti zadovoljstvo i umjetnički osjećaj te da grad Prizren ima svoj orkestar a jedan od glavnih stubova bi bio širenje kulture i umjetnosti u jednom pravcu kojem svi mi težimo, a taj je pravac prema Evropi i Evropskoj Uniji (EU). 


Nažalost, praksa pokazuje da smo svi mi ovdje na Kosovu i u bilom kojem poslu na riječima odavno u Evropi, a na djelu nas nema nigdje. Recimo da smo na dobrovoljnoj osnovi već održali par koncerata potpomognuti sa nekim simboličnim finansijskim sredstvima, no rekoh mi to radimo na dobrovoljnoj osnovi i zato što volimo taj posao no dokle ćemo tako, još ne znamo. Ipak se mora poštovati i vrednovati nečiji rad i trud. No, ono najinteresantnije što vaši čitaoci žele saznati ali će ih i zaintrigirati,  jeste činjenica da ima već par godina kako smo preuzeli inicijativu da se u regionu Župe kraj Prizrena, da u našem Statutu imamo širenje muzičke kulture i umjetnosti, napravi pilot-projekat niže muzičke škole u Donjem Ljubinju zašta smo od našeg bivšeg učenika koji je ovdje završio muzičko obrazovanje, a riječ je o Elvisu Karadolamiju,  dobili snažnu podršku o samoj ideji a saglasili su se tada i predsjednik sela kao i direktor tamošnje osnovne škole. Dakle, projekat je stavljen na papir te smo imali puno obećanja od strane vaših bošnjačkih političkih faktora no nikakve pomoći sa njihove strane nismo dobili. 

Moram istaći, kaže Bytyqi,  da smo imali mnogo posjeta bošnjačkim političkim liderima u Prizrenu gdje smo u njihovim kancelarijama dobijali odgovore tipa-sve je to fino i odlična ideja, a kada je trebalo da se nešto konkretno uradi sve je to ostalo na lijepim riječima. Recimo i to da smo projekat predali i na jednom konkursu Norveške Ambasade na Kosovu, tj. u Prištini no ni taj projekat nije prošao, tj. nije im, vjerovatno, bio interesantan te smo mi ostalu tu gdje jesmo, ponovo na početku. 

No, poenta moje priče je apel svima onima koji mogu pomoći jer je krajnje vrijeme da se povede malo više računa o kulturi i umjetnosti i da nije sve u ekonomiji nego da je život i u kulturi te u uživanju svojih vrijednosti u smislu življenja života jer da nije tako gdje bi sad bila zapadna civilizacija -istakao je Blerim Bytyqi, profesor violine u nižoj i srednjoj muzičkoj školi ,,Lorenc Antoni“ u Prizrenu.

Slično govori i njegov kolega, profesor muzike Nazim Tara koji je u Glavnom Odboru NVO,,Gradski orkestar“ te su zajedno u ovoj zanimljivoj kulturno-umjetničkoj priči za dobrobit našeg grada i naših sugrađana. On, između ostalog, ističe: 

Puno selama za vas i čitaoce vašeg, bošnjačkog web-portala kojeg pratimo skoro svakodnevno i mogu reći da u ovoj muzičkoj školi imamo mnogo talentirane djece i omladine što se tiče ozbiljne muuzike pa samim tim imamo učenike iz svih zajednica pa tako i vaše, bošnjačke zajednice. No, veliki problem je vaš jezik jer u našoj školi nemamo nastavnike iz bošnjačke zajednice gdje bi se formirao razred od samo bošnjačkih učenika no, rekoh, imamo bošnjačke učenike koji pohađaju školu na albanskom jeziku.  Dakle, slažem se sa kolegom Bytyqijem da je veoma važno da se, u kulturno-umjetničkom smislu, otvori niža muzička škola u regionu Župe gdje bi bošnjačka djeca i omladinci pohađali muzički školu na svom maternjem jeziku. Eto taj pomenuti pilot-projekat je vrlo značajan jer u sklopu njega mi već imamo nekoliko muzičkih instrumenata sa kojima bi odmah mogli početi raditi a to su: klavir, violina, klarinet i flauta. Mi smo, kako reče kolega Bytyqi,,  već imali ideju kako da krenemo sa tim projektom u bošnjačkom selu Donje Ljubinje uz veliku podršku seoskog Odbora, tj. predsjednika sela i direktora osnovne škole te nam je naš bivši učenik Elvis Karadolami mnogo pomogao no htjeli smo započeti ovu našu kulturno-umjetničkzu priču jer smo krenuli sa puno optimizma no kako nam niko od nadležnih političkih struktura, a posebno bošnjačkih, nije izašao u susret opet smo tu gdje jesmo, na samom početku no pokušaćemo opet krenuti jer smo optimisti i jer je to u zajedničkom interesu svih onih koji žive u Župi i Prizrenu – ističe Tara. 

Profesor Bytyqi, dalje nastavlja priču i ističe da svaki veliki evropski i svjetski gradovi imaju svoje gradske ili seoske orkestre a ,,ovdje je to nemoguće uraditi jer treba postojati neki Centar koji bi gravitirao određeni komunitet jer je to taj osnovni minimum koji za sada izgleda neostvarljiv kao da je u pitanju neki veliki problem otvoriti muzičku školu koja će služiti bošnjačkoj zajednici ukupno, a posebno bošnjačkoj djeci i omladincima tj učenicima te buduće niže muzičke škole. 

No, u današnje vrijeme valjda treba biti snalažljiviji u pronalaženju fondova i Instuticija spremnih da pomognu ovakve i slične projekte jer sve u vezi priojekta košta. Recimo trebaju se platiti instrumenti, mada mi za početak našeg rada imamo četiri instrumenta koje je kolega Tara pomenuo, a tu je još i finansijska nadoknada nastavnicima muzičkog vaspitanja te putni troškovi, hrana i slično. Tako smo se setili vas i vašeg popularnog medija da ,,proširimo“ ovu priču i da za ovaj projekat sazna što više ljudi, pretežno iz vaše dijaspore, jer vjerujem da iz vaše zajednice puno onih koji vole ozbiljnu muziku i kulturu i umjetnost uopšte te bi nam sigurno pomogli za ovu našu inicijativu. Recimo i to da ne bi krenuli sa koncertima u septembru mjesecu, kada i zvanično počinje nova školska sezona ili godina, već bi koncerte odmah organizirali jer bi imali četiri muzička odsjeka sa po četiri instrumenta koje smo pomenuli gdje bi učenike podučavali četiri diplomirana profesora muzike i gdje bi neke druge muzičke instrumente morali kupiti a poenta priče je da djeca i omladinci, tj školarci ne plaćaju školovanje jer je to, kako rekoh, humani aspekt ovog projekta u trajanju od dvije godine pa nakon toga, po potrebi, još dvije godine muzičkog školovanja do momenta dok se to ne pretvori u državnu školu kao što je ova naša.

Rekoh, koncerti bi se održavali već nakon nekoliko mjeseci učenja jer sve zavisi od instrumenta jer postoji tajming, odnosno vrijeme za učenje da se svira na nekom instrumentu. Uzmimo primjer da kod violine kao muzičkog instrumenta ide malo duže vremena učenja dok kod klavira to ide malo brže, a već na kraju prve godine školovanja mogu se organizirati i prvi koncerti ozbiljne muzike. 

Poenta priče je da svi oni koji bi počeli učiti o ozbiljnoj muzici u budućoj nižoj muzičkoj školi u Župi već za kratko vrijeme bi se mogli priključiti našem ,,Gradskom  orkestru“  te je i to cilj našeg projekta u daljoj ili bliskoj budućnosti. Nažalost, rekosmo, čak nam ni opštinski nosioci vlasti nisu željeli izaći u susret no vjerujem da ćemo naći načina da do septembra mjeseca krenemo sa ovom idejom i zvanično – ističu uglas profesori muzike Blerim Bytyqi i Nazim Tara iz niže i srednje muzičke škole ,,Lorenc Antoni“ u Prizrenu kojima želimo puno uspjeha u budućem radu sa učenicima a poklopilo se da je sjutra, tj u petak ova čuvena muzička škola, tj njihovi učenici, nastavnici i profesori proslavljaju Dan škole koji će obilježiti raznim kulturno-umjetničkim Manifestacijama poput koncerata i slično te im želimo puno ovakvih kulturno-umjetničkih dješavanja kao i ovakvih ideja za bolju budućnost muzički obdarene djece i omladine u regionu Prizrena bez obzira iz koje nacionalne zajednice dolaze. 

Još samo da bošnjački politički predstavnici regiona Prizrena budu imali više ,,sluha“ za ovakve ideje gdje bi nam bio kraj…

Vinetu Ganić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.