Zašto sve više pripadnica ljepšeg spola poteže pištolje i noževe

Najviše pripadnica nježnijeg spola, prema nezvaničnim podacima, ove godine se o zakon ogriješilo u Sarajevskom i Tuzlanskom kantonu.

Nemoć sistema

Tako je na širem području Sarajeva u posljednje dvije godine registrirano više od 200 žena svih starosnih dobi koje su počinile oko 300 krivičnih djela.  

U razgovoru s političkim analitičarem i profesorom sociologije Srđanom Vukadinovićem pokušali smo dokučiti koji su to razlozi i uzroci zbog kojih žene, pogotovo na našem području, gdje su tradicionalno više okrenute porodičnim vrijednostima, sve češće kroče stazama kriminala. U našoj priči nismo se bavili slučajevima ubistava u nesređenim porodicama koje su počinile žene.

Vukadinović ističe da to što su žene sve češće počinioci krivičnih djela itekako ima veze s općom situacijom u društvu koja kulminira iz dana u dan sve većim protivrječnostima i konfliktima. Na jednoj je strani, kaže Vukadinović, nemoć institucija sistema da se suoče s raznim oblicima nasilja, a na drugoj su veoma blage sankcije za učinjena (ne)djela koje dovode do povećane stope činjenja krivičnih djela i to onih najtežih.

– U njima su učesnice, naravno, i žene. Kada se svemu tome dodaju frustracije uzrokovane ekonomskim i drugim društvenim stanjima, ljudi se veoma lako odluče da uđu u kriminal i izvršenje teških djela. Sve su to posljedice zbog čega djevojčice i djevojke ne mogu da formiraju visoki prag tolerancije na različitosti kojima se suprotstavljaju. Djevojke takva djela čine iz još bizarnijih razloga nego muškarci, odnosno iz razloga što su emotivnije i teže prevazilaze društvenu depresiju koju su prouzrokovali tranzicijski izazovi – kaže Vukadinović.


Pripadnice ljepšeg spola su, smatra Vukadinović, u posljednje vrijeme izvršioci najtežih krivičnih djela i iz razloga što su imale određene probleme u nekoj od svojih socijalizacija. Da li je u pitanju ona prvobitna u roditeljskom domu ili kasnije u nekom od oblika obrazovanja, potpuno je nebitno, jer to dovodi do stvaranja i frustracije, netolerancije, pa čak i raznih poremećaja u strukturi ličnosti.

– Ti poremećaji mogu biti kratkotrajni, ali i dugotrajni, što prouzrokuje izvršenje i najtežih krivičnih djela. Društvo malo čini da spriječi djevojke da ne čine poslije prvog i drugo i treće djelo takvog karaktera. Na osnovu onoga što se da vidjeti o ponašanju institucija sistema prema djevojkama koje su izvršile krivična djela, u neku ruku se tolerantnije prema njima nego prema muškarcima. Za djevojke koje su prepoznate kao potencijalno agresivne, a samim tim i nasilne, društvo malo toga preduzima da ih sankcioniše na vrijeme ako su ranije bile prijavljivane za akte nasilja – smatra Vukadinović.

Poznati sindrom

Stoga, zaključuje on, mjere koje društvo mora i treba preduzimati na tom planu tiču se uspostave mehanizama prevencije koje bi takve djevojke spriječile da čine krivična djela, pa na kraju i ona najteža.

Činjenicu da se sve više žena obračunava u nasilničkim ispadima i s oružjem Vukadinović tumači i „prisutnošću jednog momenta dokazivanja djevojaka.“

– One hoće pošto-poto da dokažu da s njima nema šale u određenim konfliktnim situacijama, jer su spremne da upotrijebe i oružje. Nasilje među djevojkama, nošenje i upotreba oružja kod djevojaka manifestuje se iz razloga usvajanja superiornosti i u ženskom svijetu na identičan način kao i u muškom. To je sindrom zakasnjelog sazrijevanja djevojčica i djevojaka koje su propustile neku od faza socijalizacije – kaže Vukadinović.
               
U tom smislu, ističe ovaj stručnjak, da bi se sprečavale radnje najtežih krivičnih djela koje u ovom slučaju čine djevojčice i djevojke, neophodna je, prvo, ozbiljnija percepcija toga problema od javnosti, a kao drugo rigoroznije i oštrije sankcije za učinjena (ne)djela. Radi toga je potrebna potpuna sinhronizacija mnogo segmenata društva, a prije svih javnosti, medija, socijalnih institucija, institucija koje sankcionišu krivične slučajeve i prije svega članova porodice konkretnih djevojaka.

Ž6 = Bliznakinje revolverašice

Arnela i Arijana Ožegović imaju tek po 19 godina, a policiji i javnosti itekako su poznate po nasilničkom ponašanju, izazivanju opće opasnosti, a Arnela i po pokušaju ubistva mladića.  

Obje su učestvovale u oktobarskom incidentu u Sarajevu, gdje je u tuči, pucnjavi te ubadanju nožem povrijeđeno pet osoba, od kojih su četiri djevojke! Obje su nakon toga uhapšene i određen im je pritvor.

Najpoznatija kozmetičarka među mafijašima

Margareta Hadžić zvana Marga, “neokrunjena kraljica“ mafijaša u Tuzli, teško je ranila dvojicu policajaca prije dvije godine kada su pokušali pretresti njenu kuću zbog sumnje da se bavi prodajom droge. Osuđena je na osam godina zatvora. Tokom sudskog postupka moglo se čuti da je Marga pod krinkom kozmetičkog salona okupljala “žensku bandu“ za posao dilanja droge.

Napale baku sjekirom kako bi otišle u Dubai

Nedavno je javnost u BiH, ali i šire, šokirala vijest da su maloljetne Mladenka Klisarić i Slađana Milić sjekirom izudarale po glavi Slađaninu baku Mitru Dubačkić kako bi je opljačkale. Srećom, baka je preživjela napad, a istraga je pokazala da su srednjoškolke htjele od starice ukrasti novac kako bi Novu godinu dočekale u Dubaiju! Obje su nakon policijskog saslušanja puštene na slobodu.

Lažne maserke

U oktobru 2014. u Doboju su uhapšene Ilda H. (21) i Emina D. (20), te 16-godišnjakinja, čiji identitet nije saopćen, jer su, lažno se predstavljajući kao maserke, širom BiH od više građana, među kojima su i penzioneri, ukrale više hiljada maraka. One su „ordinirale“ tako što bi Ilda zajedno s maloljetnicom ili s Eminom dolazila u kuću starijih osoba nudeći im besplatnu masažu. Treća bi ih u to vrijeme čekala vani. Kada bi ušle u stan, jedna bi obično masirala vlasnika ili vlasnicu, a druga bi iskoristila nepažnju i krala novac koji bi našla. Lažne maserke su nakon saslušanja, također, puštene na slobodu.

Fatalna pripravnica

Bivša pripravnica u Sudu BiH Željka Bukmir (32) iz Ljubuškog uvjetno je osuđena na šest mjeseci zatvora jer je odavala povjerljive informacije osumnjičenima za organizirani kriminal. Istražitelji su pratili telefonsku konverzaciju Ivice Tomića i drugih osumnjičenih za organizirani kriminal tokom akcije “Ota more”, te je zabilježeno da je Željka 19. novembra 2011. mobitelom kontaktirala Tomića, njenog kuma i porodičnog prijatelja, i kazala mu da se moraju naći jer mu treba reći nešto što je u njegovom interesu. Prema dogovoru su se našli u Ljubuškom i ona mu je rekla da im se prisluškuju mobiteli. Tomić je iskoristio informaciju te je upozorio saučesnike da im istražitelji slušaju razgovore, nakon čega su promijenili brojeve, a istraga je obustavljena zbog nedostatka dokaza.

Kraljica prevara

Neprikosnoveno prvo mjestu po obimu kriminala i broju prevarenih drži Mihrija Pelak, uhapšena 2007. godine, a osuđena na 20 godina zatvora. Kao direktorica Agencije “Nekretnine Pelak” prevarila je 694 osobe za veće iznose novca, koje im je uzimala na ime predujma za kupovinu stanova, u čiji posjed Mihrijine žrtve nikada nisu ušle, a niti im je vratila novac. Tako je Pelak pribavila višemilionsku korist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.