Radnicima u privatnom sektoru ni ove nedelje neće biti isplaćeno 170 evra iz paketa za hitne slučajeve, zbog izmena predloga zakona o rebalansu budžeta posle usvajanja u prvom čitanju. Drugo čitanje nacrta zakona o izmenama i dopunama zakona o budžetu zakazano je za 23. jul, ukoliko odbor za budžet i transfere do tada završi svoj rad.
Predsedavajući Odbora za finansije i transfere Hekuran Murati je za kosovapres rekao da je zbog aktuelne epidemiološke situacije odbor po hitnom postupku postigao konsenzus o održavanju sastanka naredne sedmice. Murati tvrdi da su postojale brojne primedbe na račun ovog nacrta zakona, uključujući i zahtev skupštini za ček na 300 miliona evra.
“Dakle, ne ove, već sledeće nedelje očekuje se održavanje sednice odbora kako bi se razmotrili amandmani i potom se pristupilo drugom čitanju. Pokušaćemo da sprečimo zloupotrebu budžeta, jer je to naša obaveza. Amandmani moraju biti razmotreni do krajnjeg roka”, rekao je Murati.
Izvršna direktorka maloprodajnih mreža, Ilka Metaj je izrazila zabrinutost zbog kašnjenja sa isplatom pomoći privatnicima.
“Sada smo u julu, a isplata za april još uvek kasni. Sve dok sredstva ne budu uplaćena, opstanak preduzeća je doveden u pitanje, da ne govorimo o profit koga ove godine neće ni biti”.
Pomoć od 170 evra je nedovoljna smatra Skender Krasnići iz Privredne komore Kosova, zahtevajući da se paket pomoći nastavi do septembra kako ne bi došlo do otpuštanja radnika i bankrotiranja preduzeća.
„O drugoj upalati još uvek nema ni govora, da ne pričamo o plaćanju zakupnine za jun, jul, avgust i možda septembar, tako da je ovim preduzećima neophodna podrška za očuvanje radnih mesta”, kaže Krasnići.
Ako se ima u vidu da oko 20 hiljada porodica zavisi od ove vrste pomoći jasno je koliko je važna redovna isplata iz paketa za hitne slučajeve. Od početka epidemije država je isplatila po 170 evra radnicima u privatnom sektoru, samo u maju mesecu.