Prema rezultatima raznih istraživanja o tome koliko štetnih mikroorganizama oni rasprše oko sebe, ruke je bolje i ne osušiti nego ih osušiti pod njima.
Zapravo, mnogo je bolje obrisati ih papirnim ubrusom tako da nemate nijedan razlog za nezadovoljstvo ako u restoranu ili kafiću, ispred toaleta ne pronađete ovaj aparat.
Najnovije istraživanja o količini bakterija, virusa i gljivica, koje ovi aparati raspršuju sa ruku koje nisu dobro oprane, čime i oni drugi koji ih upotrebe rizikuju zarazu, rađeno je na aparatima u bolničkim kupatilima u tri grada u različitim državama Evrope, u Parizu, Lidsu i Udinama i to u periodu od tri meseca.
U svakom od pomenutih gradova, kako piše Journal of Hospital Infection, posmatrana su dva toaleta koja su koristili pacijenti, osoblje bolnice, kao i ljudi koji bolesnicima dolaze u posetu. Dakle i bolesne i zdrave osobe.
Oni su u svakom kupatili imali mogućnost da ruke posle pranja osuše pod aparatom ili papirnim ubrusima. Svakoga dana uzimani su uzorci vazduha i brisevi površina toaleta.
Analize uzoraka i briseva su pokazale da je ukupna količina bakterija, kako u vazduhu tako i na površinama toaleta, bila mnogo veća u onim toaletima u kojima su korišćeni sušači za ruke. Najveće razlike su zabeležene u postojanju bakterija na samom sušaču i površini papirnih ubrusa.
U Udinama je recimo sušač bio sto puta zaraženiji nego papirni ubrus, u Parizu 33 puta, a u Lidsu 22 puta.
I jedno ranije istraživanje, rađeno baš na Univerzitetu u Lidsu, pre četiri godine, pokazalo je da su sušači za ruke u javnim toaletima pravi izvor bakterija.
Početkom ove godine je izvesna Nikol Vard, na Fejsbuku objavila sliku petri posude koja se koristi u laboratorijama, ostavljenu na tri minuta ispod sušača ruku i ostavila je da odstoji dva dana. Prizor u posudi nakon tih 48 sati nije bio nimalo prijatan za gledanje.