Izjava poznatog reditelja Veljka Bulajića da “Bitka na Neretvi”, najveći filmski ratni spektakl s ovih prostora, službeno pripada hrvatskoj kinematografiji te da će se od sada na međunarodnoj sceni prikazivati kao film hrvatskih autora, izazvala je oštru reakciju filmskih radnika u BiH.
Kako tvrdi Adis Bakrač, direktor JP „Filmski centar Sarajevo“, “Bitka na Neretvi” je bosanskohercegovački film, snimljen u produkciji “Bosna filma” iz Sarajeva 1969. godine. Time je, dodaje Bakrač, „Filmski centar Sarajevo“ i vlasnik filma kao i producentskih prava, kao pravni nasljednik produkcija “Sutjeska filma” i “Bosna filma”.
Pravna konsultacija
– JP „Filmski centar Sarajevo“ podići će tužbu protiv Bulajića zbog nezakonitog prisvajanja filma “Bitka na Neretvi” kao i nezakonite prodaje filmova “Bitka na Neretvi” i “Kozara”. Ta prva su nesporna i pripadaju BiH. Kada su u pitanju prava autora, ona su regulirana Zakonom o autorskim pravima i ne zadiru u pravo vlasništva i producentska prava filma. Filmski centar Sarajevo je u protekle dvije godine radio na restauraciji filma “Bitka na Neretvi”, tako da će gledaoci u našoj zemlji, a i šire, biti u prilici vidjeti film u potpuno novom izdanju u HD formatu koji odgovara standardima svjetske distribucije – kaže Bakrač.
Jučer smo kontaktirali i Veljka Bulajića, koji i dalje tvrdi da je “Bitka na Neretvi” hrvatski film.
– Film se našao u međuprostoru potpuno međunarodno nezaštićen. Drugim riječima, ne zna se pod kojom egidom da ide. Tako da sam kao autor odlučio uz konsultaciju s pravnim službama i s Komisijom UNESCO-a da se ovo djelo tretira kao film hrvatske kinematografije – kaže Bulajić.
Odlična saradnja
Dodao je i to da je izvršni producent i organizator produkcije “Jadran film” te da je logično da film bude praćen kao autorsko djelo ovog filmskog centra.
– Kao autor imao sam ugovor samo s “Jadran filmom”. Niko nikome ne oduzima prava. Ova odluka ne znači da Bosna nije učestvovala, njeni filmski radnici i da nisu dali svoj doprinos – naglašava Bulajić.
Kontaktirali smo i Vinka Grubišića, predsjednika Uprave “Jadran filma”, koji nije želio konetirati ove navode. U prvi plan istakao je odličnu saradnju sa JP „Filmskim centrom Sarajevo“.
– Želim samo reći da ovo nije nikakvo svojatanje od strane “Jadran filma” – kazao je Grubišić.
Riječi bh. reditelja
Haris Pašović – “Bitka na Neretvi” nedvojbeno je jugoslavenski film. Pretpostavljam da se radi o eksploataciji tog filma jer nije ni na koji način regulirana eksploatacija filmova proizvedenih u Jugoslaviji. Mislim da je Veljko Bulajić odlučio da to riješi.
Pjer Žalica – Riječ je o ishitrenoj i neutemeljenoj odluci iza koje stoji namjera da se film prodaje. Zna se koliki je udio BiH, koja je producent. Vlasništvo nad filmom je decidirano definisano i producent je vlasnik filma, a to je JP „Filmski centar Sarajevo“.