„U pitanju je prirodan odbrambeni položaj tijela“, tvrdi dr Bob Adams.
„Kada čujemo loše vijesti, ili nas nešto boli ili je u pitanju stres, mi se zgrčimo. Ovo vjerovatno datira iz perioda koji smo proveli u materici“, tvrdi on.
Fiziološki je teško odrediti šta se tačno dešava bez boljeg poznavanja same vrste bola, ali postoji nekoliko najvjerovatnijih scenarija.
Recimo da se neko razboli od stomačnog gripa ili trovanja hranom. U oba slučaja rad crijeva se ubrzava zato što tijelo želi da se oslobodi toksina, objašnjava Adams.
Tijelo je sačinjeno iz tri vrste mišića – glatkih, srčanih i skeletnih. Gastrointestinalni trakt je gladak mišić, koji sam reguliše sopstvene pokrete.
„Možemo direktno kontrolisati te pokrete glatkih mišića. Možemo da aktivno usporimo ili ubrzamo te kontrakcije radeći nešto“, dodaje Adams.
Ali isto tako možemo da se postavimo u fetalni položaj kako bi pomogli skeletnim mišićima da se opuste.
„Ovim skupljanjem ne pomjeramo skeletne mišiće tako da dodatno ne uznemiravamo glatke mišiće i to dovodi do olakšanja“, objašnjava Adams.
Fetalni položaj će takođe olakšati stomačni bol izazvan uganutim skeletnim mišićima.
Uganutom mišiću je potrebno par dana nakon početne povrede kako bi se izliječio, a fetalni položaj može da pomogne povrijeđenim mišićima stomaka da se opuste i ponovo izgrade.
Ovaj položaj je efikasan u ublažavanju bola kada su u pitanju povrijeđeni i hiperaktivni mišići.