Zamjenik ministra za dijasporu u Vladi Kosova Ćerim Bajrami i politički savjetnik premijera Thaqija Džezair Murati danas su posjetili koalicione partnere u SO Dragaš, gdje su razgovarli o decentralizaciji i formiranju novih bošnjačkih opština Župa, Dragaš i Vitomirica.
Nakon zadnje izjave zamjenika ministra za lokalnu samoupravu Basrije Musmuratija “da ne ispunjavaju sve oblasti koje su podnijele zahtjev Ministarstvu uslove da postanu opštine” i gdje je kazao da “ u ovom procesu samo četiri, ili pet, oblasti ispunjavaju zahtjeve propisane zakonom i Europskom poveljom o lokalnoj samoupravi i kao takve mogu postati opština”, čelnici koalicije Vakat su u Dragašu izrazili zabrinutost takvom njegovom izjavom, ne spomenuvši bošnjačke zahtjeve.
“Ističimo političku, ekonomsku , egzistencionalnu i drugu potrebu građana bošnjačke i drugih zajednica koje egzistiraju u Župi, Gori i Vitomirici. Ovih dana ponovo iniciramo konkretnu realizaciju formiranja opština sa bošnjačkom većinom, jer po svim međunarodnim stadardima ispunjavamo tražene kriterije”, kazao je savjetnik premijera Murati, navevši primjer Luksemburga koji sa oko 450 hiljada stanovnika ima čak 116 oština!?
U tom konteksu zamjenik ministra za dijasporu Ćerim Bajrami je govorio o snazi i ulozi dijaspore kao bitan faktor na istrajavanju u procesu formiranja novih bošnjačkih opština, istakavši primjer dobru organizaciju udruženja u zemljama zapadne Europe. Kao što je klub “Restelica” kod Sijene u Italiji ineka udruženja u Švicarskoj, Luksemburgu, Njemačkoj, Švedskoj i u drugim zemljama.
“Pozivam sve Bošnjake Kosova da se udružuju i nedvoje, jer su njihovi problemi indentični”, poručio je zamjenik ministra Bajrami.
Uzair Hamza, koordinator za prava zajednica pri opštinskoj Kancelariji za zajednice i povratak je podvukao da je proces decentralizacije neminovan, uprkos nekih ishitrenih izjava koje se ne baziraju na medjunarodne standarde.
“Problem decentralizacije je problem svih problema. Opravdanje Vlade Kosova da bošnjačke opštine ne bi imale ekonomsku održivost je kratkovidost. Ona treba da prepozna naše potrebe da te opštine moraju imati političku održivost, jako bitno za očuvanje identiteta, običaja i kulturu Bošnjaka. Da imaju potpunu političku slobodu, da ne budu diskriminisani”, kazao je Hamza.
Da je albanska zajednica, njena politička i javna scena, dužna prepoznati potrebe bošnjačke zajednice i da pomogne u formiranju njihovih opština, istakao je šef Kancelarije za zajednice i povratak pri SO Dragaš, Mehmed Hamza.
“ Uvjek su Bošnjaci bili na njihovoj strani, pa i u pregovorima u Beču gdje nisu želeli da proces komplikuju u pregovorima sa Srbijom. Danas se albansko-srpski problemi privode kraju rješenja,te su Bošnjaci na red da im se ispune njihovi zahtjevi, a to je moralni čin većinske zajednice”, kazao je Mehmed Hamza.
Zahvalivši se delegaciji na posjetu, zamjenik gradonačelnika Dragaša, Ćasip Kuši, istakao je “da jedan tim ljudi već radi na decentralizaciji i pripremi formiranja opštine Dragaš”.
“I kada smo potpisivali koalicioni sporazum sa vladajućom partijom, dakle PDK-om, jedan od zahtjeva je bio i proces nastavka decentralizacije, te se nadamo njenom nastavku”, kazao je Kuši i dodao da nije zadovoljan učešćem u političkim strukturama u Dragašu.
Na kraju je zaključeno da se proces decentralizacije ne može zaustaviti od pojedinaca, već da se ona mora podržati od svih relevantnih faktora i institucija.
Raif Kasi