Prema Zakonu koji je na snazi na Kosovu, žena može odlučiti o prekidu trudnoće do kraja desete nedelje, a nakon tog perioda abortus je dozvoljen iz medicinskih razloga, piše Gazeta Ekspres.
Ovaj prištinski medij podseća da je Kosovo zvanično sekularno, ali i da je stav Katoličke crkve, za razliku od islamske religije, mnogo stroži u tom pogledu.
Iako je dozvoljen abortus u određenoj fazi radi planiranja porodice, katolička crkva to ne prihvata ni u jednom trenutku.
Don Fatmir Kolići, župnik u Katoličkoj crkvi, rekao je da Katolička crkva ne odobrava abortus ni u kom slučaju.
“Za Katoličku crkvu je ljudski život najveća vrednost i nijedna druga vrednost ne može da je prevaziđe, tako da je svaki čin koji bi bio protiv ove vrednosti neprihvatljiv, to je akt protiv života, i kao takav težak moralni čin i smatra se neprihvatljivim za Katoličku crkvu”, rekao je župnik.
Profesor Driton Arifi rekao je da islamska religija odobrava abortus do 40 dana trudnoće, dok se smatra grehom ako od trudnoće prođe 120 dana.
“Ako se abortus dogodi kada u materici majke prođe 40 dana od začeća, onda je islamski stav prema tome tolerantniji.. Od 40. do 120. dana zabranjeno je…svaki napad na embrion u ovoj fazi biće tolerisan samo iz opravdanih razloga”, rekao je Arifi.
Ova publikacija nastala je u okviru projekta „Podrška medijima i novinarstvu za ljudska prava na Kosovu“, koji je podržala kancelarija Evropske unije na Kosovu.