Zagarantovanih 10% manjina u institucijama Kosova – (ne)moguća misija


Iako su manjinske zajednice, prije svega Srbi i Bošnjaci zastupljeni u javnim službama, u javnim preduzećima i izvršnim agencijama ta stopa je znatno manja od propisane. Kako bi se poboljšao položaj ovih zajednica, za dvije nedjelje biće održan sastanak međuministarske grupe, u kojoj će učestvovati pripadnici svih manjinksih zajednica na Kosovu.  

“Nakon čega će jedan od naših prvih koraka biti novi izvještaj, koji će Kancelarija za zajednice morati da pripremi, posljednje podatke, najsvježije podatke o broju Srba i drugih nevećinskih zajednica u institucijama i u javnim preduzećima i nakon toga ćemo mi kao međuministarska grupa preporučivati Vladi i neke mjere za povećanje i Srba i drugih u tim organizacijama i institucijama, kako bi promjenili te brojeve i došli do zakonskih obaveza”, kazao je za RTK2 zamjenik premijera Kosova Branimir Stojanović.

Romi, Aškalije i Egipćani su u najnezavidnijem položaju, a to potvrđuje i Veton Beriša predstavnik egipaćanske zajednice u skupštini Kosova.

“Na centralnom nivou je zaposleno samo 4 pripadnika egipćanske zajednice, dok je na lokalnom nivou broj zaposlenih civilnih službenika svega 14 a ta brojka bi trebala da zabrinjava i nas i institucije zato što nisu primjenile zakon. Mi smo krajnje nezadovoljni tretmanom koji ima egipćanska zajednica na Kosovu. Ekonomsko i socijalno stanje u kome se nalazi naša zajednica natjeralo je ljude da razmišljaju o odlasku i potrazi za boljim životom ne nekom drugom mjestu”, rekao je Beriša.

Jedan od problema pri zapošljavanju u javnim intitucijama Kosovu je i to što veliki broj ljudi iz nevećinskih zajednica ima fakultetske diplome Prištinskog univerziteta sa privremenim sjedištem u Mitrovici, koje kosovske institucije nisu priznavale. Na sjednici Vlade Kosova usvojena je Uredba kojom će biti omogućena verifikacija ovih diploma, a koja će početi da se primjenjuje za 2 mjeseca. Kancelarije u kojima će diplomci moći da verifikuju dokumentaciju bićei otvorene u Gračanici i Sjevernoj Mitrovici.

“I kada se bude dobila potvrdna informacija da je ta diploma validno stečena, i da ta diploma zaista postoji u njihovom sistemu, studenti će dobiti papir na kome piše da njihova diploma verifikovana, tj. da je stečena na univerzitetu u Sjevernoj Mitrovici i sa tim dokumentom će ti diplomci da apliciraju za posao u javnim institucijama na Kosovu”, rekao je Ivan Tomić, direktor kancelarije za pitanja zajednica.

Nadležne institucije preduzimaju mjere za potpunu primjenu Zakona o javnoj službi Kosova koji će pripadnicima nevećinskih zajednica omogućiti zagarantovana prava.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.