Začini koje ne koristite, a zdravi su

Predstavljamo indijski trio okusa za ukusnija jela i osigurano zdravlje: korijander, kurkumu i garam masalu.

Upoznajte zdravstvene dobrobiti i okuse korijandera, kurkume i garam masale.

Začini jelima daju osobnost, jedinstveni okus i miris i mame nas na još. Uz to, bogati su antioksidansi, što znači da nas štite od bolesti. Ako vam bosiljak, ružmarin i origano već idu van na uši, probajte s ovim začinima koji daju posebnu aromu jelima, ali i osiguravaju zdravlje.

1. Korijander

Kaže se kako bez korijandera ne bi bilo ni Indije, što posebno naglašava njegovo mjesto u ondašnjoj kuhinji. Prahom i zrnom korijadera začinjavaju se jela od povrća i mesa, a njegov blagi, tostirani i gotovo limunkasti okus čini jela posebnima.

“Ljekovita svojstva korijandera djeluju kod želučanih problema te ostalih problema s probavom, on ublažava grčeve i nadutost. Također pospješuje i apetit i cirkulaciju.

Zeleni korijander u obliku kreme koristi se ublažavanje boli na područjima zahvaćenim hemeroidima”, objasnio je Ratan Chaudhary, vlasnik indijskog restorana Maharadja u svojoj kolumni Bogatstvo indijskih začina na Ordinaciji.

2. Garam Masala

Garam masala je mješavina indijskih začina, a na hinu jeziku ime znači ljuta mješavina. Jelu daje malo slatkoće i nešto više ljutine. Može se koristiti sama po sebi ili u kombinaciji s drugim začinima, a čine ju različite kombinacije korijandrea, crni i bijeli papar, kardamom, cimet, klinčić, đumbir, muškatni oraščić i kim. Ovisno o regiji iz koje dolazi, garam masala sadržavat će drugačije začine i njihov poseban omjer, stoga je na vama da ih probate nekoliko!

Koristi se u svim vrstama jela: i vegetarijanskim i ribljim i mesnim, a godi zdravlju s obzirom na to da je pravi rudnik antioksidansa sadržanih u svim začinima koji ju čine. S obzirom da je krcata okusima, uz garam masalu ćete i smanjiti unos soli.

3. Kurkuma

Popularni indijski začin žute boje neizostavan je u istočnoj kuhinji, a njegov aktivni sastojak kurkumin pravi je rudnik zdravlja. Kurkimin ima začuđujuće velik spektar antioksidativnih, antitumorskih, antimutagenih, antibiotskih, antiviralnih, antifungalnih, antidijabetičkih i antiupalnih svojstava, stoga je koristan za gotovo svaku tegobu koju možete zamisliti.

Pokazao se kao izvanredna pomoć u liječenju raznih oboljenja: može prevenirati Alzheimerovu bolest i dijabetes tipa 2, pomaže u borbi protiv raka dojke i karcinoma debelog crijeva, te ujedno djeluje kao prirodni antibiotik koji osnažuje probavu i poboljšava crijevnu floru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.