Kada su ona, njen sin i muž Rahman krenuli za Njemačku, bili su primorani prodati i mali traktor sa kojim je radio Rahman Osmani, dok je Mirsada prodala svo zlato čak i vjerenički prsten.
Njena porodica bila dio masovne migracije do kraja 2014. i početkom 2015. godine, kada su brojni autobusi prepuni Kosovara krenuli put ka “moćnim” zemalja EU, u nadi da će naći mnogo bolji život.
Neki su prodali čak i svoje jako vrijedne stvari jer je to bio jedini način da stignu u državama koje su bile njihov san.
Ali san preko 60 hiljada Kosovara, koji su prije godinu dana krenuli ovim putem, svakim danom sve više postaje neostvarljiv.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kosova objavilo je da 17 hiljada Kosovara samo u 2015. godini vraćeno na Kosovo, nakon što su migrirali ilegalno, a države EU, svaki dan sve više i više izvještavaju da boravišnu dozvolu neće dobiti ni jedan građanin Kosova.
Mirsada Osmani sa suprugom i sinom kada su se vratili na Kosovo prije mjesec dana, živjela u kući koja više podsjeća na napuštenu kolibu, tako da i nije bilo mjesta da stave peć za grijanje.
Sada živi s porodicom njenog muža u kući pored nje, u teškoj ekonomskoj situaciji.
11 članova porodice Osmani iz Gračanice sada žive u prostoru od 35 četvornih metara.
Mirsadi i njenom dvoipogodišnjem sinu hljeb obezbjeđuju fizički radnik Rahman Osmani i njegov otac koji rade za 5 eura dnevno.
Uz novac zarađen u Njemačkoj za devet mjeseci, ovaj bračni par može samo izgraditi temelje nove kuće.