Haški tribunal je iz humanitarnih razloga odlučio da pusti na privremenu slobodu lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja čije je zdravstveno stanje pogoršano. Šešelj je optužen za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, ali ni nakon 11 i po godina, koliko se on nalazi u pritvoru, njegov proces nije završen. Završne riječi na suđenju Šešelju iznesene su 2012. godine, a presuda do danas nije donesena.
“Ko to čini, po našem shvatanju, čini otprilike isti zločin kao i zločinci, među kojima je kao velika riba, veliki zločinac bio i Šešelj. Nažalost, izgleda da će i on biti bez presude, što je neprihvatljivo i što je za žrtve krivi postupak i pristup onih koji puštaju zločinca”, kazao je Haki Kasumi.
S druge strane, Bojan Teofilović iz Centra za mir i toleranciju u Gračanici ističe da Šešelj jeste optužen u Hagu, ali da nije osuđen, “a u pravosuđu postoji pretpostavka da si ili nevin ili osuđen”.
“Mislim da je to prebacivanje vrućeg ‘kromprira’ pošto je on najvjerovatnije u takvom zdravstvenom stanju da neće još dugo da bude u životu… Opet, s druge strane, imaju problem zbog njegovog procesa, i poslije 11 godina provedenih u Tribunalu nema presude, pa je ovako nekako možda najlakše za Tribunal i za rješavanje te situacije u kojoj su se našli samom njihovom krivicom”, kazao je Teofilović.
Izvršni direktor Fonda za humanitarno pravu Kosova Bekim Blakaj kaže da “nas Haški tribunal iznenađuje svakim danom, jer procesi u tom sudu traju previše dugo i to je nesnošljivo za žrtve”.
“To je slučaj i sada sa Vojislavom Šešeljom. Njegov proces traje skoro 11 godina i nikako žrtve da vide pravdu i to je veliki problem, jer očito je da je zdravstveno stanje Šešelja pogoršano i ja se plašim da će umrijeti, a da neće biti presude. To će biti već drugi slučaj. Ima još nekoliko zadnjih slučajeva koji se vode pred Haškim tribunalom, i ukoliko se tako nastavi, onda očito da žrtve neće biti zadovoljne radom Haškog tribunala”, kaže Blakaj.
Po njegovim riječima, Fond za humanitarno pravo je i ranije reagovao u slučajevima gdje procesi traju predugo, jer zbog toga ne samo žrtve, nego i društva u ovom regionu ostaju uskraćena za istinu i presude pred Haškim tribunalom.