Premijer Kosova Isa Mustafa izjavio je u srijedu na konferenciji za novinare da su Bezbjednosne snage Kosova obavile sav posao za transformaciju ovih snaga u Oružane, odnosno u vojsku Kosova, te da su potrebni samo glasovi.
„Mi smo pripremili Bezbjednosne snage Kosova, to nam je kao zlato. Potrebno je samo da se promjeni ime i da im se daju još neke odgovornosti koje im slijede kako bi se transformirale u Oružane snage. Potrebni su samo glasovi i na tome radimo. Prijedlozi naših međunarodnih partnera, i NATO-a i SAD je da se ovaj proces razvije a u sklopu unutrašnjeg razumijevanja i saglasnosti sa svim zajednicama. Potrudićemo se to da uradimo“, kazao je Mustafa.
Za formiranje Oružanih snaga Kosova potrebne su ustavne promjene za čije usvajanje je potrebna dvotrećinska većina, uključujući i dvotrećinsku većinu poslanika ispred manjinskih zajednica Kosova.
Dalibor Jevtić, ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova, kazao je prethodno da poslanici Srpske liste neće podržati formiranje Oružanih snaga, ili Vojske Kosova.
„Mi nećemo podržati jednu takvu inicijativu. Inače, da smo bili spremni da to podržimo, to bi se već našlo na dnevnom redu Skupštine Kosova“, kazao je on.
Nuredin Ibishi, član parlamentarnog odbora za unutrašnja pitanja, bezbjednost i nadzor Bezbjednosnih snaga Kosova, u izjavi za RSE je naveo da postoji volja Vlade Kosova, kao i albanskih poslanika i ostalih manjina, osim Srpske liste, za formiranje Oružanih snaga. Ali, dodaje on, situacija je komplikovana zbog uticaja Beograda na Srpsku listu, a stanje je sada pogoršano i zbog nastalih problema oko formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.
„Smatram da će se ipak ovaj problem prevazići, moguće je da će se izmjeniti i dopuniti Zakon o Bezbjednosnim snagama Kosova koji bi omogućio povećanje kapaciteta do trenutka kada se pruži šansa za formiranje Oružanih snaga. Već je predviđeno desetogodišnjim planom da se razmotri status bezbjednosnog sektora i da se povećaju kapaciteti u brojnosti i kvalitetu, a bez da se otvori Ustav“, kazao je Ibishi i dodao da se izmjena zakona očekuje početkom 2016.
Agim Musliu, stručnjak za bezbjednost, navodi da Vlada mora da inicira te zakonske promjene i Skupština treba da ih usvoji, ali je potrebno i da se napravi platforma za transformaciju Bezbjednosnih snaga u one oružane. Dodaje da je za to potrebno i veće angažovanje kosovske diplomatije.
„Naši političari najprije moraju da shvate da na ovaj način, s jednom nerazumnom defanzivom, ne mogu da pregovaraju sa Srbijom, odnosno sa Srpskom listom. Vlada najprije treba da unapredi diplomatiju sa Briselom kako bi se on ubjedio da je neophodna transformacija Oružanih snaga u vojsku radi sigurnosti i mira u regionu“, naveo je on.
Bezbjednosne snage Kosova su multietničke, lako naoružane i uniformisane snage bezbjednosti koje za zadatak imaju da sprovode operacije odgovora u slučaju krize na Kosovu i u inostranstvu; operacije civilne zaštite na Kosovu; i pomoć civilnim vlastima prilikom odgovora na elementarne nepogode i druge vanredne prilike.
Upravo je pitanje transformacija ovih snaga u oružane snage Kosova dovelo do raspuštanja Skupštine Kosova u maju 2014. zato što su poslanici srpske zajednice, čiji su glasovi potrebni za tako nešto, bojkotovali takve ustavne amandmane.
Lideri Kosova dve godine unazad ponavljaju da je transformacija ovih snaga u Oružane snage prioritet kosovskih institucija.