Od februara ove godine, kada su ministarstva počela da se raspuštaju i spajaju u nova, oko 500 službenika ostalo je neraspoređeno. Sedam meseci kasnije, aktuelna vlada još uvek nije donela podzakonski akt o tome kako i gde bi ovi javni službenici trebalo da budu preraspoređeni, piše Koha.
Javni službenici koji nisu premešteni na odgovarajuća radna mesta u drugim ministarstvima su bez posla, ali istovremeno im država plaća oko 70 odsto osnovne plate i to će trajati godinu dana dok ne budu raspoređeni na nova radna mesta, izveštava Koha.
U suprotnom, biće im ponuđeno da pređu na niže kategorije, ali za to je potreban njihov pristanak.
Uzimajući u obzir prosečnu platu državnih službenika oni su tokom sedam meseci državni budžet koštali oko milion evra, piše Koha.
Predsednik Sindikata državnih službenika Murselj Zimeri, rekao je za Kohu da su obe vlade, i Kurtijeva i Hotijeva, saopštavale da će biti napravljena lista javnih službenika za preraspoređivanje u druga ministarstva, ali to se nije dogodilo.
Prema njegovim rečima, zbog situacije sa pandemijom ovo pitanje je zanemarivano i rešavanje nije prioritet sadašnje kosovske vlade.
Do sada je, zbog restrukturiranja Ministarstva ekonomije i zaštite životne sredine, iz Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja 301 državni službenik postavljen na ekvivalentna radna mesta, a iz Ministarstva za ekonomski razvoj 154 i 30 iz Ministarstva za inovacije i preduzetništvo.
Koha je pitala Vladu Kosova, ali i druga ministarstva, o stvarnom broju državnih službenika koji su premešteni i onih čiji status nije rešen, ali nije dobila odgovor.