Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, govoreći na skupu stranačkog vrha u svojstvu predsjednika Srpske napredne stranke (SNS), dio oporbe nazvao je “bandom fašističkom” i odbacio zahtjeve s velikog oporbenog skupa poručivši da “Srbija nije njihova fontana želja”.
Govoreći o velikom protuskupu koji njegova stranka planira organizirati 19. travnja u Beogradu, Vučić je rekao da su “na neuspeh osuđene pretnje opozicije da blokiraju dolazak pristalica SNS-a”.
“Ja im sad kažem: ‘Ajde, probajte da blokirate, pa ćete da vidite, bando fašistička! Neće početi miting u petak, a ići ćemo u svako mesto i selo gde pristalice fašiste (Boška) Obradovića i tajkuna (Dragana) Đilasa blokiraju, dok svako to mesto ne oslobodimo”, rekao je Vučić na zajedničkoj sjednici Predsjedništva i Glavnog odbora SNS-a.
Zahtjevi opozicije
U povodu zahtjeva koje su pročitani na velikom skupu 13. travnja u Beogradu, poručio je oporbi da “Srbija nije njihova fontana želja” i da “nema ispunjavanja zahteva koje su tražili”.
Na velikom prosvjednom skupu “Svi kao jedan – 1 od 5 miliona” prosvjednici i oporba okupljena u Savezu za Srbiju uputili su zahtjeve vlastima od kojih traže slobodan pristup medijima i dogovor o poštenim izborima, te ravnopravan udio predstavnika vlasti i oporbe u Regulatornom tijelu za elektroničke medije (REM). Zatražen je i nepristran izbor tehničkog i uređivačkog tima javnih servisa, Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine.
Zastupnički klub naprednjaka u Skupštini Srbije odbacio je pregovore na razini izaslanstva vlasti i oporbe uz poruku da je za naprednjake “jedino mesto za dijalog o svim važnim društvenim i političkim temama – parlament”, te da su spremni za dijalog i razgovor, ali ne pristaju “ni na kakve razgovore sa bilo kakvim delegacijama”.
Peti mjesec protesta
“Ne možemo da razgovaramo o nečemu što je suprotno zakonu, odnosno što nije u skladu sa važećim propisima”, rekao je novinarima šef zastupničkog kluba naprednjaka Aleksandar Martinović.
U Beogradu od početka prosinca traju građanski prosvjedi “1 od 5 miliona” protiv vlasti Aleksandra Vučića i vladajuće koalicije, a u međuvremenu su prošireni na još stotinjak gradova diljem Srbije.
Premda su kao jedan od ključnih zahtjeva prosvjednici dosad isticali ostavku i smjenu predsjednika Srbije, taj zahtjev nije istaknut na popisu pročitanom tijekom subotnjeg prosvjeda u Beogradu kada je u prvi plan istaknuta sloboda medija i dogovor o stvaranju preduvjeta za poštene izbore.