Vučić je rekao da će pozvati Milorada Dodika i Mladena Bosića, da razmijene mišljenja o svim važnim temama i da pokušaju usaglasiti poglede na budućnost celog regiona i saradnju Srbije i Republike Srpske.
Ekonomske integracije
On je u intervjuu za Nezavisne novine pozvao i zemlje regiona na bliže i snažnije ekonomske integracije koje su u interesu svih.
“Sami, odvojeni i posvađani bićemo mala i beznačajna tržišta, s umirućim ekonomijama, politikama prošlosti, a ne budućnosti. U političkom smislu nije nam potrebno bratstvo i jedinstvo, ali nam je potrebna racionalna i odgovorna, bliska saradnja na svim poljima, od izgradnje infrastrukturnih projekata do zajedničkog izlaska na treća tržišta”, kazao je Vučić .
Govoreći o unapređenju odnosa Srbije i BiH, on je ocijenio da Srbi, Bošnjaci i Hrvati, koji vijekovima žive na ovim prostorima, ni u budućnosti neće moći jedni bez drugih, dodavši da će za sve biti bolje da to razumiju i “neke usijane glave”.
“Ja sam to razumeo i mnogo toga naučio iz sopstvenih grešaka i lične, političke uskogrudosti. Sve ovo sam rekao samo zato što mi se čini da je politika delimična prepreka unapređenju naših odnosa u svim sferama društvenog života, iako su ti odnosi bolji nego ranije”, dodao je premijer Srbije.
Komentarišući odnose Srbije i RS-a, on je ocijenio da će građani RS-a u narednom periodu osjetiti više konkretne podrške i pomoći od Srbije, naglašavajući da će snažna Srbija uvijek značiti i mir u regionu, ali i jaku RS.
Upitan da li će prisustvovatin obilježavanju 20 godina od zločina srpskih snaga nad Bošnjacima u Srebrenici, Vučić je kazao da “osuđuje taj užasni zločin i poštuje svaku žrtvu”, ali da je rano govoriti o “konkretnim političkim manifestacijama”.
“Uostalom, predsjednik Boris Tadić je već bio u Srebrenici”, kazao je on.
Govoreći o odluci Haškog tribunal da se Vojislav Šešelj vrati u pritvorsku jedinicu u Ševeningenu, premijer Srbije je ocijenio da kad god je potrebno da se izvrši dodatni pritisak na Srbiju po pitanju dijaloga s Albancima na Kosovu, “iz raznih kutija počinju da iskaču svakovrsne kritike i primjedbe na račun Vlade”.
Teži put
“Kad ni to nije dovoljno, onda pokušavaju da obore rejting Vlade Srbije vraćanjem Šešelja i brojnim drugim akcijama, ali Srbija je nezavisna i suverena zemlja i donosi odluke u skladu sa svojim i interesima svog naroda, a ne pod bilo čijim pritiscima”, dodao je on.
Govoreći o odnosima s Bruxellesom, Washingtonom i Moskvom, Vučić je kazao da je Srbija na evropskom putu, da je vojno neutralna, a da je njena normalna i racionalna želja da sačuva dobre odnose s Moskvom.
Upitan da li je Srbija bila “politički, ekonomski, administrativno, pa i menatalno zapuštena zemlja” u vrijeme kada je preuzeo vlast, Vučić je odgovorio da je svjesno izabrao teži put, koji podrazumijeva suštinsku promjenu zemlje.
“Znajući šta me sve čeka, svesno sam izabrao ovaj drugi put, uveren da samo težim putem možemo doći do normalne, moderne i uspešne Srbije”, naveo je on, ocenivši da će Srbija pre kraja mandata njegove vlade biti bolja i uređenija zemlja nego što je bila 2014.
Govoreći o otporu reformama, Vučić je kazao da “političari i tajkuni koji su se bogatili zahvaljujući sprezi s establišmentom, nemaju dovoljno interesa da Srbija postane pristojna i normalna zemlja”, ali je poručio da oni “neće imati šansu da ostvare svoje planove o zaustavljanju države”