Skoro polovina ljudi (48 procenata) koji su konzumirali jedno ili dva alkoholna pića i čija količina alkohola u krvi u tom trenutku varira između od 0,3 do 0,9 promila, ne smatra da je pod uticajem alkohola, pokazali su rezultati međunarodnog istraživanja koje je sprovela kompanija Hajneken (Heineken).
Rezultati ovog istraživanja predstavljeni su danas studentima Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, na edukativnoj radionici “Kad voziš, nikada ne pij” u organizaciji Hajnekena.
“Vozači koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola su tempirane bombe na putevima, ali da bismo sprečili njihovo postojanje u saobraćaju, nije dovoljno da se bavimo samo kažnjavanjem. Neophodno je da vozače, pre svega mlade, edukujemo i podignemo im nivo svesti o značaju odgovorne konzumacije alkohola”, izjavio je Damir Okanović iz Komiteta za bezbjednost saobraćaja.
Stručnjak iz oblasti automobilizma i saobraćaja Mladen Alvirović, predstavio je studentima prvi realni eksperiment u Srbiji sproveden na temu alkohola i vožnje.
“Vožnja u alkoholisanom stanju u Srbiji je postala stvar dokazivanja nečije vrednosti ili sposobnosti. Jedan od razloga za takvo ponašanje je nedostatak edukacije”, rekao je Alvirović.
Pored informacija o bezbjednosti saobraćaja koje su saznali na predavanju, studenti su imali priliku da probaju naočare koje simuliraju vid pod dejstvom alkohola, kao i da provjere brzinu svojih refleksa onako kako to rade profesionalni vozači, na specijalnoj “BATAK Champion Reaction” mašini.
Istraživanje kaže da 46 procenata vozača koji upravljaju vozilom pod uticajem alkohola radije bi koristilo drugo prevozno sredstvo nego da sami voze, a 64 odsto vozača koji konzumiraju alkohol tvrdi da bi umjerenije pili ukoliko bi znali da poslije treba da voze kući.
Ekspert za korporativne poslove kompanije “Hajniken” Srbija, Goran Stupar, ukazao je na važnost odgovorne konzumacije alkohola i štetnost njegove zloupotrebe, pogotovo kada je u pitanju bezbjednost u saobraćaju.
Zanimljivo je da 64 odsto vozača smatra prihvatljivom vožnju pod dejstvom alkohola ukoliko su između konzumacije alkoholnih pića obilno jeli ili dremnuli, a skoro polovina (49 procenata) vozača koji voze pod dejstvom alkohola pravda se neplaniranim dobrim provodom.
Međunarodno istraživanje kaže da je za svakog četvrtog vozača koji upravlja vozilom pod dejstvom alkohola, takvo ponašanje prihvatljivo usljed izloženosti društvenim pritiscima.
Kako najavljuju iz Hajnekena, radionice će se uskoro održati i na Pravnom i na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.