Volkswagen je, uslovno rečeno, novajlija na tržištu pick up kamioneta. Ipak, od prvog pojavljivanja Amaroka prošlo je više od šest godina, a u međuvremenu se nametnuo kao svojevrstan lider segmenta. Uz posljednju obnovu je postao, po želji kupca, prestižniji i luksuzniji.
Nakon što se odlično snašao među ustaljenim odlikašima ovog segmenta, postavši i sam jedan od odlikaša, Amarok je pokazao da uspješno mijenja uobičajene norme u klasi. Tako je u prvom izdanju bio izuzetak time što je nudio 2,0 litarski četverocilindarski turbodizel dok su svi nudili motore veće zapremine. Ovaj put Volkswagen je s novim izdanjem Amaroka opet uradio nešto potpuno suprotno od konkurencije i možda započeo “anti-downsizing” revoluciju.
Naime, Amarok sada dolazi isključivo sa snažnim i modernim 3,0-litarskim V6 TDI motorom, ali opet uspijeva ponuditi prilično raznovrstan izbor. Najslabiji ima već 163 KS, a u sredini ponude je onaj sa 204 KS. Mi smo isprobali sami vrh ponude, verziju s bogatom Highline opremom, 8-stepenim automatskim mjenjačem, stalnim 4Motion pogonom na sve točkove i najsnažnijom verzijom V6 motora od 224 KS i 550 Nm okretnog momenta. Čini se da je Volkswagen zaista ozbiljan sa prefiksom premium koji veže uz novi Amarok.
Privredni ili premium terenac?
Tehnički, Amarok je privredno vozilo, nalazi se u ponudi privrednih vozila te ga u Bosni i Hercegovini možete kupiti samo kao pravna osoba, ili ako bar posjedujete neki obrt na koji biste registrovali ovaj auto. Ipak, nas je zanimalo da li je tako i praktično i da li je sada zaista postao toliko uglađeniji da ga svrstamo u premium proizvod.
Iako na prvi pogled ne izgleda tako, Amarok se promjenio. I to poprilično. Očito, sama forma i dizajn su skoro isti, ali tehnički je Amarok dovoljno izmijenjen da ga možemo smatrati drugom generacijom, a ne redizajnom prve verzije.
Sviđa nam se: snažan i uglađen motor, kvalitetna i robusna izrada, sposoban pogon na sve točkove, offroad mogućnosti…
Zašto je u ovom izdanju Amaroka uopće toliko naglašen taj premium i prestižni ugođaj? Jednostavno. Tržište je u BiH tako tražilo, jer je više od 90 posto prodanih primjeraka prve verzije Amaroka kod nas ustvari prodano u najluksuznijem paketu opreme i s najsnažnijim motorom. Dakle, Amarok nije samo za teški rad, nego i za pokazivanje. Ako mislite da naše tržište nije relevantno, isto je zabilježeno i na većini tržišta u Evropi, a Volkswagen zna osluškivati puls svojih kupaca.
U praksi najveći je pomak napravljen po pitanju udobnosti. U poređenju sa prethodnom verzijom Amarok je u vožnji gotovo neprepoznatljiv. Udoban i naglašeno mekan ovjes je zadržao istu koncepciju, ali je sada odlično podešen. Nazad su i dalje lisnate opruge jer je ovo i dalje teretni auto, ali ovaj put su u konfiguraciji 2+1, te je postignut izvrstan nivo rafiniranosti. Čak i velike neravnine na terenskoj vožnji ovjes upija sa lakoćom, istovremeno zadržavajući visok nivo kontrole i upravljivosti. To je posebno pohvalno jer to uspjeva raditi uprkos velikim točkovima, sa felgama prečnika 19 inča.
Amarok je bolji i na asfaltu, zahvaljujući dužini od preko 5,3 metra ostaje neutralan i siguran kroz duge i brze zavoje, dok na zavojitoj cesti do izražaja dolazi odličan stalni pogon na sve točkove i dovoljno direktan upravljač. Jasno, Amarokov prirodni habitat je ipak terenska vožnja gdje je dominira njegova robusnost uz ovaj snažan motor ali i 4Motion stalni pogon sa Torsen diferencijalom i fiksnim odnosom prenosa snage od 40:60 u korist zadnje osovine. Jasno, ovakav pogon otkriva da je Amarok pravi “hardcore” terenac, te i ne čudi da ga jednostavno nismo uspjevali zaglaviti u snijegu.
Dakle, privredni ili premium? Sasvim svejedno šta želite, Amarok može biti i jedno i drugo, i to u istom danu. Samo se navečer sjetite prije izlaska u grad da operete blato iz velikih kockastih blatobrana.
Urbani ili ruralni tip?
Tržište je već reklo svoje velikom potražnjom za “ušminkanim” verzijama Amaroka. Ipak, da li je Amarok zaista podoban za urbanu upotrebu ili zahtjeva i posjedovanje nekog ranča?
Prosječan radni dan sa Amarokom u urbanoj okolini može biti naporan ako ste prevelik optimista u traženju parkinga, ali uz dobro prethodno planiranje ostaje činjenica da dužinom Amarok na parkingu zauzima mjesta kao malo veća limuzina. Njegova visina će vam u urbanom okruženju vrlo brzo postati saveznik, a manje neprijatelj, jer ćete svaku situaciju vidjeti dosta prije ostalih, čak i onih u gomili kompaktnih SUV-ova. Ipak, imajte na umu da je krug okretanja sa Amarokom povelikih 13 metara, pa biste tu i tamo uska skretanja mogli raditi iz dva puta.
Ne sviđa nam se: zvučna izolacija, nedostatak pretinaca i/ili zatvorenog prtljažnog prostora
Ipak, Amarok ima svoja ograničenja u urbanoj svakodnevici. Iako ima ogroman tovarni prostor i nosivost kamiona, to vam neće puno pomoći kada se vratite iz kupovine sa nekoliko vrećica. Klasični zatvoreni prtljažni prostor ne postoji, pa ćete za to koristiti zadnja sjedišta. Ako su na njima, ipak, dječije sjedalice, onda u inače velikoj kabini vrlo brzo početi nestajati prostora.
Također, Amarok svoju grubu stranu otkriva i oskudnom zvučnom izolacijom. Inače mu ne bismo to zamjerali, ali ako se već kiti prefiksom “premium” onda bismo očekivali puno bolju zvučnu izolaciju. U kabini ćete čuti huk turbo punjača i vjetra oko retrovizora, dok sa rastom brzine razgovor unutra postaje sve naporniji. Zanimljiva je i sama akustika putničke kabine, gdje zbog kutijastog oblika i manjka zvučne izolacije svaki razgovor kao da malo odjekuje.
Pogonska grupa za tron klase
Trolitarski V6 TDI u Amaroku je pravo iznenađenje. Uglađen, moderan i neočekivano tih otkriva već pri paljenju da je posuđen iz skupih i prestižnih modela grupacije kao što su Porsche Cayenne, Audi Q7 ili Volkswagen Touareg.
Dakle, premium ambicije Amarok otkriva posebno sa pogonskom grupom. Uz visoku podnicu i sposoban pogon čini se da ništa ne može zaustaviti 224 KS i 550 Nm okretnog momenta. Ako uspijete doći u situaciju da i to bude malo, kratkotrajna “overboost” funkcija oslobađa dodatnih 15 kW više. Nije ni čudo da ovoliki auto uspjeva ubrzati do 100 km/h za manje od osam sekundi. Ne tako davno te performanse su bile rezervisane za fokusirane sportske aute.
S druge strane, u danima kada je grad bio zavejan snijegom i okovan ledom na temperaturama nižim od minus 20 stepeni Celzijusa, Amarok se činio kao nezaustavljivo bojno vozilo. Dok je drugima bio poduhvat uopšte upaliti auto i dok su se dizelski filteri pretvarali u parafinske “svijeće”, Amarok je bez pogovora palio i probijao se kroz snijeg i led.