U Egiptu se nastavljaju sukobi vojske i pristalica Muslimanske braće. Njemački mediji uglavnom kritikuju kako brutalnu intervenciju armije, tako i reakciju Zapada.
Iz Egipta neprestano pristižu vijesti o novim neredima, hapšenjima i obračunima vojske s demonstrantima. List Die Welt o stanju u ovoj afričkoj državi piše.
“Egipatska armiju u krvi je ugušila tračak nade da će ova zemlja krenuti putem demokratije. Vojska je tako pokazala da je spremna da upotrijebi silu kako bi zaštitila svoje interese i uticaj na vlast. Deprimirajuća je pojava da u arapskim zemaljama nasilje i samovolja uvijek imaju premoć nad razumnim dogovorom i kompromisom. Države arapskog svijeta osim nacionalnog i religioznog fanatizma nisu razvile druge vrijednosti koje bi poslužile kao osnova novog društvenog poretka. ono što se tamo dešava nije “demokratska revolucija”, nego nasilna potraga za temeljima novog društva, koja može potrajati još godinama, možda i desetljećima”, piše Die Welt.
Tageszeitung iz Berlina osvrće se na ulogu liberalnih snaga u događajima u Egiptu.
“Paradoks je da su liberali svrgnutom predsjedniku Muhamedu Mursiju i njegovoj Muslimanskoj braći stalno prebacivali da je on samo “predsjednik svojih sljedbenika”, te da, u njihovom interesu, ostatak države drži kao taoca. Sve u skladu s motom: “the winner takes it all”. Ipak, liberali se uz pomoć vojske ponašaju isto tako. Politički protivnici se “demoniziraju”. Liberali Egipta su se ubrajali u žrtve režima bivšeg predsjednika Mubaraka i vladavine svrgnutog predsjedniku Mursija. Danas su i sami saučesnici u progonu političkih protivnika”, zaključuje Tageszeitung.
Zapad (za sada) samo posmatra
Süddeutsche Zeitung kritikuje držanje EU i SAD:
“Sramne su reakcije Zapada. Države EU tek naredne sedmice žele zauzeti jedinstvenu političku liniju, a do tada, vjerovatno i nakon toga, sve će se završiti na deklarativnim osudama stanja. Barack Obama, predsjednik iste one države koja već desetljećima naoružava egipatsku armiju, otkazao je vojne manevre sa Egiptom. “Fotografija dana” u Bijeloj kući prikazuje predsjednika u ozbiljnom razgovoru sa njegovom savjetnicom za sigurnost Susan Rice. To bi trebalo da pošalje poruku javnosti kako je “sve pod kontrolom”. To nije vođenje vanjske politike, nego apsurdni teatar”, stoji u listu Süddeutsche Zeitung.
I Leipziger Volkszeitung smatra kako Obama mora učiniti više:
“Ukoliko država u dolini Nila još dublje upadne u močvaru mržnje i nasilja, onda će se povećati pritisak na SAD da djeluju. Na kraju krajeva, Obama želi da ispuni staro obećanje i da posreduje između Izraela i Palestinaca. Međutim, nema mira na Bliskom istoku dok u Siriji bukti građanski rat, a Egipat također gori. Kairo je potreban kao faktor stabilnosti. Zapadu bi, s obzirom na dramatiku događaja, moralo na um pasti nešto više od apela i simboličnih poruka”, stoji u komentaru lista Leipziger Volkszeitung.
Badischen Neuesten Nachrichten ovako gledaju na situaciju:
“Demokratski ideali koji su na Trgu Tahrir bili cilj borbe protiv diktatora Mubaraka, sada su pogaženi nogama. Od Arapskog proljeća u Egiptu nije ostalo ništa. Sjenke smrti nadvile su se ad ovu zemlju”, piše Badischen Neuesten Nachrichten.