Vodi li Edi Rama Albaniju u građanski rat?

U atmoseri snažnih napetosti u albanskom društvu, koje bi mogle da eskaliraju čak u građanski rat, nema uslova za održavanje fer, poštenih i transparentnih lokalnih izbora, smatraju analitičari Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES), sa sjedištem u Ljubljani.

U analizi se ukazuje da bi zbog toga bilo opasno i kontraproduktivno održati lokalne izbore, koji su zakazani za 30. jun, koje je, međutim, predsjednik Albanije Iljir Meta odložio za 13. oktobar.

Analitičari, naime, smatraju da je potreban konsenzualni dogovor aktualnog premijera i predsjednika Socijalističke stranke (PS) Edija Rame i predsjednika opozicione Demokratske stranke (PD) Ljuljzima Baše, da izbore treba pomjeriti i održati ih zajedno sa prevremenim parlamentarnim izborima kada se za to ispune uslovi.

Pri postizanju tog dogovora vlasti i opozicije, ocjenjuju, potrebno je snažnije posredovanje Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država.

Inače, albanska opozicija već od februara ove godine bojkotuje rad albanskog parlamenta, jer, kako se navodi, ne želi da bude “dmokratska fasada kriminalno-korumpiranom režimu” i zahtijeva da Rama podnese ostavku, kao i da lokalni izbori budu održani zajedno sa prijevremenim parlamentarnim izborima.

IFIMES u analizi opširno podsjeća da je na parlamentarnim izborima održanim 25.juna 2017. izborni pobjednik bila Ramina Socijalistička partija, ali da su na te izbore i sam izborni proces iznesene brojne primjedbe.

Analitičari IFIMES-a i promatrači smatraju da su ti izbori bili nepošteni i neregularni, da su obilovali brojnim nepravilnostima, te da, kako kažu, postoje brojni dokazi o vezi kriminalaca, koji su “prljavim” novcem pomogli Rami i njegovoj partiji da ”kupe” izbornu pobjedu.



“Korupcija je u Albaniji postala način života”, ukazuje se u analizi i podsjeća da je Rama u početku svog prvog premijerskog mandata mnogo obećavao i bio viđen kao nova nada na Zapadnom Balkanu, ali se ubrzo, kažu, pokazalo da je on umjesto lidera u demokratskim procesima i reformama, postao “lider u kriminalu i korupciji”.

Taj početni zanos se izgubio i Rama se sve više dovodi u vezu sa “kanabizacijom Albanije” i cvjetanjem organizovanog kriminala i narko biznisa, piše IFIMES, napominjući da Rama skreće pažnju javnosti sa tih tema okretanjem ka nacionalizmu i nacionalističkoj retorici.

Ukazuje se da primjedbe na Raminu vlast nisu dolazile samo od opozicije, nego i od uglednih međunarodnih krugova i istraživača, te vodećih obavještajnih službi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.