Ambasadorka Kosova u SAD Vlora Çitaku rekla je danas na sjednici Savijeta bezbjednosti UN da Kosovo nije manje država zbog toga što ga Srbija ne priznaje.
– Kosovo je slobodna i nezavisna država koju je priznao najveći broj slobodnih nacija u svijetu… Kosovo je članica više od 50 međunarodnih i regionalnih organizacija i na jasnom je putu da postane članica EU i nadamo se vrlo brzo i UN – kazala je Çitaku na sjednici na kojoj je razmatran novi izvještaj o radu UNMIK-a.
Ona je rekla da Srbija živi u paralelnom univerzumu i da je realnost da je Kosovo slobodna, nezavisna i suverena država.
Kosovska ambasadorka je istakla da je pečat nezavisnosti Kosova odluka Međunarodnog suda pravde koji je presudio da Kosovo nije pogazilo nikakav međunarodni zakon proglašavanjem nezavisnosti.
– Činjenica da nas Srbija ne priznaje, ne čini nas manje državom – rekla je Çitaku.
Çitaku je kazala da su jednostrane provokacije iz Srbije uperene na destabilizaciju Kosova i poručila da Srbija živi u paralelnom univerzumu nepriznavanja nezavisnosti Kosova.
Prema njenim riječima, Srbija je umjesto da se suočava sa sopstvenom prošlošću izabrala put poricanja.
U tom kontekstu ona je pomenula i voz koji je krenuo iz Beograda za Mitrovicu i koji je, kako je rekla, bio pokriven mržnjom sa znacima da je Kosovo Srbija na 21 jeziku.
– Ne treba hvaliti Srbiju što je zaustavila voz prije ulaska na Kosovo jer ne treba da se nagradi za problem koji je sama stvorila – rekla je Çitaku.
– Slična stvar je i sa zidom u Mitrovici, koji je potom uklonjen od strane onih koji su ga postavili. Te igre moraju da se obustave – rekla je Çitaku, dodavši da Srbi koji žive na Kosovu ne treba da budu taoci Srbije i da ih Srbija koristi kao pione.
Çitaku je na početku obraćanja predstavnicima zemalja članica izrazila saučešće povodom smrti stalnog predstavnika Ruske Federacije u UN, ambasadora Vitalija Čurkina.
Potom je govorila o ratnim zločinima izvršenim na Kosovu, posebno onim u opštini Đakovica. Rekla je takođe da je u Srbiji “nula optuženih ili osuđenih za ratne zločine na Kosovu”.
– Sva nepravda koja je nanijeta Kosovarima, ubistva i drugo nisu nas omeli da slijedimo svoju sudbinu. Humanizam je sposoban da ostvari čuda. Došlo je vrijeme da idemo naprijed – kazala je Čitaku.
Ona je rekla da je 1998-1999. godine u Đakovici ubijeno 1.655 civila, dok je 373 civila ubijeno za manje od jednog sata. Prema njenim rečima, oko 3.000 žena je silovano, na stotine ih je nestalo, a kuće, škole i vjerski objekti su uništeni, ali pravoslavna crkva u Đakovici nijednom nije napadnuta.