Samo Ured premijera Kosova je ove godine do jula potrošio oko pola miliona eura za putovanja delagacija u razgovorima sa Srbijom.
Ali, Vlada još uvijek nije pokazala pune troškove i detalje za sastanke sa srpskom delegacijom i ako je prošlo oko dvije i pol godine od početka pregovora. U julu je za ove namjene izdvojen jos jedan fond od 700.000 eura.
Vlada Kosova je samo dala parcijalne odgovore za poreske obveznike o finansijskim troškovima tekučih pregovora.
Kabinet premijera Thaçija i zamjenica premijera Edita Tahiri, ministarstvo obrazovanja, policija ministarstvo unutrašnjih poslova i Regulativna Agencije Telekomonukacija Kosova nisu publikovali totalne troškove kao učesnici pojedinih djelova razgovora sa srpskom delegacijom u Briselu od kada su pregovori počeli pa do dan danas.
Na bazi zahtijeva za pristup službenim dokumentima Kabinet premijera je 7. avgusta dao kratak komentar za “Jeta Në Kosovë” da su plaćeni troškovi za pregovore do sada oko 495.000 eura.
” Ovi troškovi su pokriveni iz redovnog buđeta Kabineta Premijera za 2013 godinu”.
Najviši izvršni ured u zemlji još uvijek nije objavio detaljne podatke, kao što su fakture i troškovi. U proslošti je ovaj Kabinet odbijao zahtjeve za uvid u račune premijera.
Ministarstvo obrazovanja, ministarstvo unutrašnjih poslova i policija su izjavili da ce detalje troškova njihovih službenika dati Vlada ili Kabinet premijera.
U ART-u je rečeno da su troškove pokrili svojim budžetom ali nisu dali dodatne detalje.
Samo tri ustanove su ponudile podatke o troškovima zvaničnika za avionske karte, smještaj, hranu i piće – Carina Kosova, Drzavno tuđilaštvo i Sudski savjet Kosova.
Razgovori sa Srbijom su počeli marta 2011 godine na tehničkom nivou, a kasnije su prošireni na višem političkom nivou u oktobru 2012. godine.