Skoro mesec dana nakon što je kosovski premijer Avdulah Hoti najavio mogućnost proglašenja vanrednog stanja to se nije dogodilo, uprkos činjenici da je broj preminulih od koronavirusa na Kosovu porastao, piše Koha.
Međutim, Vlada Kosova nije isključila takvu mogućnost, ostavljajući Nacionalnom institutu za javno zdravlje da da takvu preporuku.
“Mogućnost proglašenja vanrednog stanja je opcija koju nikad nisu odbacili premijer Avdulah Hoti i Vlada Kosova. Međutim, uzimajući u obzir posledice koje bi to imalo za ekonomiju, ali i za ostale sektore, vlada je preduzela niz akcija da spreči širenje pandemije”, navodi se u odgovoru iz kabineta kosovskog premijera.
Iako je više od 160 zaraženih osoba preminulo usled posledica koronavirusa od druge nedelje jula, iz kabineta kosovskog premijera kažu da su prioriteti izvršne vlasti u to vreme bili spašavanje života građana i ekonomski oporavak.
Asocijacija kosovskih opština, s druge strane, nastavlja da podržava tu meru kao opciju, jer bi to, prema rečima predstavnika, pomoglo opštinama u bržoj realizaciji projekata koji su na čekanju.
Mogućnost proglašenja vanrednog stanja nije spomenuta na poslednjem sastanku premijera i gradonačelnika 27. jula.
Stručnjaci za oblast bezbednosti, međutm, traže da se buduće restriktivne mere uvode putem vanrednog stanja.
U slučaju proglašenja vanrednog stanja, Savet za bezbednost, kojim predsedava predsednik Kosova Hašim Tači, ima izvršna ovlašćenja.
U takvoj situaciji, prema Ustavu Kosova, predsednik nakon konsultacija sa vladom i skupštinom može da naredi mobilizaciju Kosovskih bezbednosnih snaga za pružanje pomoći.