Ovaj sporazum za kosovku stranu znači da lijekovi koji se iz Srbije šalju na Kosovo, sada ulaze legalno na tržište Kosova, ali i da se Kosovu omogućava da svoje proizvode plasira na tržište Srbije. Sa druge strane, Beograd od postizanja dogovora tvrdi da je u Briselu usaglašen statusno neutralni sertifikat farmaceutskih proizvoda, napravljen po modelu ranije dogovorenih fitosanitarnog i veterinarskog sertifikata, te da će prvi put biti moguća registracija lijekova i medicinskih sredstava kod kosovske Agencije za lijekove, a što će svim proizvođačima iz Srbije omogućiti nesmetanu prodaju na Kosovu.
“Kao što smo vas obavjestili ranije, tokom razgovora u Briselu od 21. maja 2015, sa srpskom stranom, uz posredovanje EU, u načelu je dogovoreno uzajamno priznavanje sertifikata o farmaceutskim proizvodima između Kosova i Srbije, a priznanje je tokom ove sedmice potvrđeno putem elektronskih dokumenata koja su obije strane poslale u Evropsku uniju, odnosno posredniku u EU, Aleksisu Hupinu. Za sprovođenje ovog sporazuma je nadležno Ministarstvo zdravlja, odnosno Kosovska agencija za medicinske proizvode i opremu (AKPPM) Republike Kosovo,” navodi se u saopštenju vlade Kosova.
Ministarka za dijalog iz Prištine, Edita Tahiri, naglasila je da je ovaj sporazum važan, jer on omogućava normalizaciju trgovine medicinskih proizvoda između dvije zemlje, a što se postiže kroz međusobno priznavanje sertifikata farmaceutskih proizvoda (CPP) između dvije države.
“Sporazum znači da će lijekovi proizvedeni u Srbiji, koji su do sada bili u opticaju na Kosovu bez ikakvih procedura za registraciju, od sada biti predmet ovog procesa i biće stavljeni na tržište na Kosovu u skladu sa propisima snaga naše zemlje,” naglašeno je u saopštenju vlade, u kojem se i dodaje da će svaki lijek biti registrovan u drugoj zemlji.