Odluka o nabavci 12 aviona F-16 C/D Barak, koji će Hrvatsku kroz deset godina koštati 2,9 milijarde kuna (oko 400 miliona eura), bit će donesena u četvrtak na sjednici Vlade, najavio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević.
On je ovo kazao u Ministarstvu obrane, gdje je održana prezentacija “Studije izvodljivosti za višenamjenski borbeni avion”, na kojoj je ustvrdio kako se nabavkom tih aviona Hrvatskoj otvara mogućnost da državama u regiji ponudi air policing, odnosno zaštitu njihovog zračnog prostora.
“Najbolja ponuda o ovom trenutku bila je ponuda države Izrael”, rekao je više puta tokom prezentacije Krstičević te naveo kako su se Izraelci za tender, kojim je predviđeno da prvi avioni u Hrvatsku dođu 2020. godine, zainteresirali nakon što su od Hrvatske zatražili pomoć pri gašenju požara 2016. godine.
U više ja navrata naglasio kako je od stručnog tima, koji je dao preporuku koje avione treba kupiti, tražio da analiziraju sve ponude, kako se ne bi dogodilo da postoje skriveni troškovi ili vantroškovnički radovi.
“Ovo nije projekt Ministarstva obrane, mene kao ministra. Smatram da je ovo projekt nekoliko ministara i vlada. I želio sam da se ide u proces donošenja na državnoj razini”, kazao je Krstičević, podsjetivši kako Hrvatska sada ima borbene avione druge generacije, dok će nabavkom F-16 imati aviona četvrte generacije.
Stotinu sati leta godišnje
“I to je ogroman iskorak”, istakao je on.
Podsjetio je kako su ponude prezentirane saborskom Odboru za obranu i nacionalnu sigurnost, koji je jednoglasnog dao pozitivno mišljenje, a uslijedilo je prezentiranje ponude i predsjednici Republike, pa konsultacije s predsjednikom Vlade nekoliko puta, koji je, kazao je, tražio da se još jednom dodatno naprave konsultacije sa SAD-om i Izraelom.
“Kad smo završili cijeli proces, jučer [utorak] je bio drugi korak u procesu, odnosno sjednica Vijeća za obranu, i jednoglasna potpora da je najbolja ponuda u ovom trenutku države Izrael”, kazao je Krstičević.
Avioni bi trebali letjeti 25 do 30 godina, uz predviđenih 100 sati leta godišnje po avionu, odnosno 1.200 sati leta ukupno, naveo je ministar obrane.