Vjerski preporod temelj za prevazilaženje tranzicionog perioda na Kosovu

Ministar Agani, koji je profesor psihijatrije, kaže da ne postoji na cijeloj planeti nijedan međudržavni ili državni program, koji može na takav način da doprinese zdravlju čovjeka, kao što to može mjesec posta, ramazan.

Ministar zdravstva u Vladi Kosova, Prof. Dr. Ferid Agani, koji je i lider Partije Pravde, poznat i kao veliki poznavalac islama jedan je od kosovskih ministara, koji su tokom mjeseca Ramazana česti gosti organizovanih zajedničkih iftara, objeda muslimana nakon dnevnog posta u svetom mjesecu ramazanu, širom Kosova.

Ministar Agani u intervjuu za AA kaže da za njega mjesec ramazan predstavja izuzetan događaj i “mogućnost da se svi okrenemo našem duševnom identitetu”.

“Da za jedan trenutak okrenemo glavu od svakodnevnih materijalnih interesa, ove trke za različitim materijalnim dobrobitima i da se okrenemo snazi naše duše, da se okrenemo potrebi da ojačamo našu ličnost, naše etičke i moralne norme u jednoj vježbi iskrenog odnosa prema uzvišenom Allahu”, kaže Agani.

Ministar Agani, koji je profesor psihijatrije, kaže da ne postoji na cijeloj planeti nijedan međudržavni ili državni program, koji može na takav način da doprinese zdravlju čovjeka, kao što to može mjesec posta, ramazan.

“Dobrobit je izuzetna kako na biološkom planu, dakle na tom tjelesnom, tako i na duševnom i socijalnom planu. Te dobrobiti su dokazane naučno. Postoji mnogo naučnih djela koja su dokazala da je post tokom mjeseca Ramazana jedan mehanizam koji ima dobrobiti na nekoliko planova istovremeno”, kaže Agani.

On napominje da se tokom posta postiže unutrašnji balans koji se gubi tokom ostalih 11 meseci u godini i čovjek dolazi u stanje metaboličke ravnoteže.

“Dobrobiti onda idu i dalje, one prevazilaze lični nivo idu na nivo porodice, na nivo cijelog društva, pa i cijele države. Na neki način sa početkom mjeseca Ramazana kao da se proglašava jedna opšta mobilizacija građana bez ikave posebne naredbe od strane institucija, nego se oni sami stavljau u red i počinju jedan način života, koji je na kraju krajeva za dobrobit države, jer država koja ima zdrave građane je država blagostanja i prosperiteta”, ističe ministar.

Agani je zadovoljan koliko građani Kosova islamske vjeroispovesti poštuju svoju vjeru, obzirom kroz šta je sve prošlo kosovsko društvo posljednjih 100 godina.

“Imajući u vidu da je naše društvo više od 50 godina bilo komunističko društvo i da je učinjeno sve na najperfidniji mogući način da se izgradi hipokrizija i da se ugradi dvoličnost u ljudima, imajući u vidu ovaj posljeratni period kada su ti materijalni interesi počeli da budu izuzetno važni i primarni za ljude, mislim da imamo situaciju sa kojom možemo da budemo zadovoljni”, kaže Ferid Agani.

Dodaje da na Kosovu postoje očigledni indikatori vjerskog preporoda, koji je jako bitan temelj za prevazilaženje tranzicionog perioda, posebno neophodan omladini, koja čini više od 50 posto kosovskog stanovništva.

Ministar Agani na kraju poručuje da je vjera osnova za zdravu ličnost i zdravo društvo, ali da se vjera mora obogatiti znanjem.

“Vjera i znanje, obogaćena vjera, to je put napred i zato mi moramo u svim našim porodicama i našoj omladini, da uvek prenesomo tu poruku uzvišenog Allaha iz naše predivne knjige Kur`ana, gde on veoma jasno kaže da se od mojih robova mene najviše plaše ili najviše me poštuju, oni koji su znanstvenici”, poručuje Ferid Agani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.