“Trend koji smo nedavno vidjeli je zabrinjavajući i to je odnos između migracija i vizne liberalizacije. Kada će proces vizne liberalizacije vremenski biti završen ne možemo raspravljati. Ono je u rukama vlasti, kada oni budu u mogućnosti da finalizuju različite preporuke koje smo predstavili, spremni smo da ispunimo naš dio”, kazao je Njoke tokom debate o viznoj liberalizaciji.
Njoke, koji je šef političke sekcije Kancelarije EU na Kosovu, podsjetio je na preporuke Brisela koje se odnose na promjene koje treba da se dogode u kosovskom zakonodavnom sistemu i onih koje se tiču sprovođenja preporučenih mjera.
Iz Ministarstva za evropske integracije su poručili da je kosovska vlada spremna da se suoči sa problemima, ali da joj je za to neophodna podrška.
Zamjenik ministra za evropske integracije Ramadan Ilazi rekao je da su u okviru programa koji je danas usvojila kosovska vlada predviđene konkretne mjere za pružanje socijalno-ekonomskih perspektiva radi poboljšanja uslova za zapošljavanje, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu.
Zamjenik premijera Branimir Stojanović ocjenio je da je vizna liberalizacija važna, ali da za srpsku zajednicu na Kosovu postoje važniji procesi, kao što je ispunjavanje standarda vezano za proces evrointegracija, od povratka, preko poštovanja vladavine prava do poštovanja imovinskog prava.
Termin vizne liberalizacije oznacava stepen ispunjenosti standarda jednog društva, smatra novinar Živojin Rakocević ističući da su paradoksalne izjave pojedinih zvaničnika da razlozi masovnog odlaska ljudi sa Kosova leže u nepostojanju bezviznog režima.
“Izjave da ne bi bilo odlazaka sa Kosova da je bilo vizne liberalizacije i da su za masovni odlazak sa Kosova odgovorni Srbi su paradoksi kojima se pokušava zamagliti činjenica da je društvo i sistem u Prištini, bez obzira na svu pomoć međunarodne zajednice i sav uložen trud za njegov oporavak, na samrti”, smatra Rakocević.
“Kosovo u osnovi danas izgleda kao jedan čovek prosječne snage kom su natovarili teret od 300 do 400 kilograma na leđa i kažu mu izvoli hodaj, mi ti dajemo moralnu podršku, a sa druge strane i ova vizna liberalizacija će ti pomoći da sa tim teretom nastaviš da hodaš”, slikovito objašnjava Rakocević.
Analitičar Nexhmedin Spahiju je kazao da se u pravcu napredovanja u evropskim integracijama ne treba oslanjati na tuđu pomoć, već na sopstvene kapacitete.
“Kosovo može izaći iz problema samo sopstvenim radom, poštovanjem moralnih vrijednosti i investiranjem u obrazovanje, rad, razvoj, ozdravljenjem politicke klase koje se može postici samo uklanjanjem virusa korupcije i nepostojanja vizije”, smatra analiticar Nexhmedin Spahiju.
Debata na temu “Vizna liberalizacija na Kosovu, preduslovi za ovaj proces i u kojoj fazi se trenutno nalazimo”, održana je uz podršku Ambasade SAD u Prištini.