Iako su prvobitni razlozi za obrezivanje bili prvenstveno vjerski, danas se mnogi roditelji na ovu proceduru odlučuju i iz društvenih ili zdravstvenih razloga.
Riječ je o zahvatu koji je oduvijek bio donekle kontraverzan zbog svoje prirode izvođenja, te su se mnogi roditelji često pitali koliki je omjer dobrobiti i rizika zahvata, tj. potencijalnih komplikacija.
2012. godine Američka pedijatrijska akademija objavila je da su dobrobiti obrezivanja novorođenčadi daleko veće od rizika, no svejedno su ih prestali preporučivati.
Iako se obrezivanje najčešće provodi u dojenačkoj dobi, preporučuje se i odraslim neobrezanim muškarcima, a ovo su razlozi zbog čega bi ozbiljno trebali razmisliti o tom koraku, ako već niste:
1. Smanjuje se rizik od raka prostate
Rezultati velikog istraživanja, nedavno objavljenog u časopisu BJUI (vodeće britansko glasilo urologa) pokazali su da obrezivanje ima odbrambeni učinak protiv raka prostate, pogotovo među crnim muškarcima koji su u visokorizična grupama.
Istraživanje je pokazalo da je kod muškaraca koji su obrezani stariji, u dobi od 35 i više godina, rizik od pojave raka prostate pao za čak 45 posto. Kod muškaraca koji su pak obrezani tokom prve godine života, taj rizik smanjen je za 14 posto. Ovo saznanje je izuzetno važno, pogotovo za rizične grupe.
2. Smanjen rizik od zaraze HIV-om
Tri različita istraživanja dokazala su da obrezivanje igra zaštitnu ulogu i kod zaraze HIV-om. Istraživanja provedena u Keniji, Južnoafričkoj Republici i Ugandi pokazala su da obrezivanje smanjuje mogućnost infekcije HIV-om za čak 60 posto.
3. Manje zdravstvenih tegoba
Najnovije istraživanje objavljeno u sklopu poznate Mayo klinike pokazalo je da će polovica neobrezanih muškaraca tokom života neko loše zdravstveno stanje tj. bolest ‘pokupiti’ zahvaljujući prepuciju.
U istom istraživanju stoji tvrdnja da dobrobiti obrezivanja nadmašuju rizik koji sa sobom nosi procedura 100:1.
4. Smanjen rizik od infekcija
Nekoliko istraživanja otkrilo je da neobrezani dječaci imaju puno veće šanse oboljeti od infekcija urinarnog trakta od njihovih neobrezanih vršnjaka. Prema istraživanju koje je 2012. godine objavilo Kanadsko zdravstveno glasilo, rizik od infekcija kod neobrezanih dječaka smanjen je za 88 posto.