Broj gladnih u Bosni i Hercegovini ove godine je veći nego prethodne, a s jednim obrokom dnevno iz narodnih kuhinja preživljava oko 30 posto bh. građana. Da je siromaštvo uzelo maha, potvrđuju podaci da više od 60 posto bh. porodica od mjesečnih prihoda ne može pokriti životne troškove.
Mesud Lakota, direktor Potrošačke zadruge EUROBiH, kaže da je većina porodica zadužena „do guše”, te da kredite podižu kako bi mogli „sastaviti kraj s krajem“.
– Unazad dvije godine 22 posto stanovništva bilo je ispod linije siromaštva. Sada je taj broj došao na 30 posto. Ti ljudi nemaju obezbijeđen obrok i to je slika naše stvarnosti. Osim toga, čak 46 posto stanovništva ne zna sutra kako da obezbijedi porodici hranu. Ako se ovakva situacija nastavi, izgubit ćemo srednji sloj, jer se i ta skupina društva sve više približava kategoriji siromaštva – kaže Lakota.
Prema njegovim riječima, potrošačka korpa odavno je prešla 850 maraka za četveročlanu porodicu.
Dodao je da se svakodnevno povećaju dužnici komunalnih usluga.
– Situacija nikada nije bila teža, kupuju se najneophodnije namirnice. Evidentno je ove godine da se manje spremaju i zimnice, jer domaćinstva nemaju novca ni za to – dodao je Lakota.
Da je siromaštvo u našoj zemlji uzelo maha, potvrđuju i podaci Svjetske banke (SB), u kojima stoji da više od milion i po građana BiH živi na rubu egzistencije. Istaknuto je i da svaki peti građanin u ovoj zemlji dnevno može potrošiti samo tri konvertibilne marke, koliko, otprilike, koštaju hljeb i mlijeko.
U prilog tvrdnji da je u BiH siromaštvo u porastu navode i podatak da je „više od 70 posto domaćinstava“, koja su bila zadužena, koristila „najmanje petinu svog dohotka za vraćanje duga“, a čak 59 posto za servisiranje dugova trošilo je „više od trećine primanja”.