Broj smrtnih slučajeva od novog koronavirusa u Kini se povećao za 73 u četvrtak i sada iznosi 563, navodi Al Jazeera, pozivajući se na agencije i svoje izvore, te dodaje kako je ovo treći dan zaredom kako se govori o rekordnom dnevnom povećaju broja umrlih.
Stručnjaci povećavaju napore kako bi pronašli vakcinu za bolest koja je blokirala mnoge kineske gradove te u karantin stavilja hiljade ljudi širom svijeta.
Provincija Hubei, iz koje je ova bolest i krenula, u srijedu je prijavila 70 novih smrtnih slučajeva i 2.987 novih oboljelih.
Pacijenti su preminuli i u gradu Tianjing, sjeveroistočnoj provinciji Heilongjiang, te provinciji Guizhou, na juguzapadu.
Brodovi u karantinu
Hubei, provincija u centralnoj Kini, blokirana je skoro dvije sedmice sa zatvorenim željezničkim stanicama i aerodromima te blokiranim cestama.
Virus sličaj gripi je prvo identificiran u glavnom gradu provincije Wuhanu i vjeruje se kako potiče sa tržnice s morskim životinjama u gradu.
Dva smrtna slučaja su ranije prijavljena van centralne Kine, na Filipinima i u Hong Kongu.
Stotine stranaca su evakuirani iz grada i stavljeni u karantin širom svijeta, a na hiljade putnika i članova posade su blokirani na tva broda kruzera u Japanu i Hong Kongu.
Desetak slučajeva oboljenja je potvrđeno na brodu “Diamond Princess” u japanskoj luci Yokohama, objavilo je japansko Ministarstvo zdravlja i dodalo kako je sad riječ o ukupno 20 oboljelih na brodu sa 3.700 osoba.
Na brodu “World Dream” u Hong Kongu u karantinu je oko 3.600 putnika i članova posade nakon tri slučaja oboljenja.
U Sjedinjenim Američkim Državama je još 350 Amerikanaca, evakuiranih iz Wuhana, stavljeno u karantin, uz 50 onih koji su od prije u karantinu.
Tim stručnjaka uskoro u Kini
Veliki broj aviokompanija je suspendirao ili ograničio letove u Kinu, a nekoliko država, uključujući SAD, zabranile su ulazak svima onima koji su bili u Kini protekle dvije sedmice.
Stotine stručnjaka će biti na skupu u Ženevi 11. i 12. februara kako bi pokušali naći načina borbe protiv širenja virusa, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) te dodala kako će “uskoro” multinacionalni tim predvođen WHO-om otići u Kinu.
Upitan za komentar na objave o pronalasku lijeka, glasnogovornik WHO-a Tarik Jašarević je rekao: “Nema poznatog efikasnog lijeka protiv 2019-nCoV (virus)”.
Kineska Državna zdravstvena komisija objavila je kako su 5. februara širom države prijavljena 3.694 nova slučaja oboljenja te kako ih u kini sada ima 28.018.
Van Kine je 258 slučajeva u drugim državama i regijama, navodi Reuters.