Uslov koji kandidati moraju prihvatiti je da postoji mogućnost da idu na put bez povratka, kolonija će biti osnovana 2023. godine.
Više od 100 hiljada astronauta apliciralo je da živi na Marsu u koloniji koju će organizacija “Mars One”, sa sjedištem u Holanidji, osnovati 2023. godine.
Od aprila ove godine, iz više od 100 zemalja prijavilo se više od 100 hiljada astronauta kako bi učestvovali u navedenom programu, navodi se u saopćenju ove neprofite organizacije.
Kandidati astronauti, nakon što podnesu prijavu i uplatu, imaju priliku da se predstave putem jednominutnog videozapisa koji učitavaju na internet stranicu organizacije “Mars One”.
Cijena prijave mijenja se u odnosu na bruto domaći proizvod po glavi stanovnika zemlje, a iznosi između pet i 73 dolara, pa je naprimjer cijena prijave u SAD-u 38 dolara, a u Meksiku 15 dolara. Prijaviti se mogu svi stariji od 18 godina, visoki najmanje 1,57 metara, radoznali, kreativni i prilagodljivi, saopćili su iz organizacije “Mars One”.
Uslov koji kandidati moraju prihvatiti je da postoji mogućnost da idu na put bez povratka. Oni koji prihvate odlazak na Mars oprostit će se sa planetom Zemljom kao da se više neće vratiti. “Mars One” će izabrati 24 astronauta nakon dvogodišnje eliminacije, koja će biti emitovana kao reality show. Gledaoci koji budu htjeli da izabru buduće stanovnike Marsa moći ćeto uraditi putem glasanja.
Izabrana 24 kadidata biće raspoređena u četiri grupe i proći će osmogodišnju obuku privikavanja uslovima života na Marsu. Učesnici će biti obučeni da žive uslovima koji ne dozvoljavaju mnogo kretanja, a naučit će kako da koriste, popravljaju i održavaju medicinsku opermu u slučaju intervencije.
Odlazak prve ekipe na Mars u aprilu 2023. godine biće određen brojem glasova koje će im dati publika, a preostalih pet grupa odlazit će na Mars svake dvije godine. “Mars One” će na Crveni planet već 2016. godine početi slati satelite, vozila, stambene jedinice i rezervne dijelove. Slanje prve ekipe na Mars koštat će šest milijardi dolara.