Indijske vlasti su danas zapalile ukupno 42.000 dijelova ilegalno ulovljenih divljnih životinja, nastojeći da obeshrabre njihovo sve raširenije krijumčarenje u druge azijske zemlje. Potražnja tigrovih i leopardovih krzana, kože reptila i ugroženih tibetanskih antilopa, slonovih kljova, rogova nosoroga i nekih drugih životinjskih djelova, veoma je velika na kineskom, vijetnamskom i crnim tržištima drugih zemalja Jugoistočne Azije u kojima se vjeruje da ti djelovi imaju svojstva korisna za zdravlje ili da su afrodizijaci, prenosi AP.
Indijski ministar ekologije Prakaš Džavadekar danas je lično punio veliku peć u zoološkom vrtu u Nju Delhiju, djelovima nelagalno ubijenih životinja, čemu su prisustvovali indijski zvaničnici iz sektora zaštite životne sredine i predstavnici medija.
Divlje životinje u Indiji su i bez krivolova ugrožene brzim širenjem ljudskih naseobina, podsjećaju eksperti.
Kako se procjenjuje, u Indiji živi oko polovina od 3.200 tigrova koji još uvijek borave u divljini, ali to je znatno smanjenje u odnosu na 5.000 do 7.000 ovih životinja, koliko ih je u toj zemlji bilo devedesetih godina.
U rukama krijumčara indijske vlasti svake godine nađu i najmanje 320 ljuskara primitivnih sisara obraslih krljuštima.
Od krjumčara se takođe godišnje oduzme i više od 3.000 zvjezdastih kornjača (nazvanih tako po šari na oklopu), dok je devedesetih godina godišnje oduzimano manje od 800 ovih životinja.