Parlamentarna skupština Vijeća Evrope uspostavit će direktni radni kontakt s vlastima Kosova, što je korak kojim se očekuje stvaranje boljih uslova za neophodne pravosudne reforme na daljnjem putu Prištine ka evropskim integracijama.
Krajem 2012. godine, Generalni Sekretar VE Thorbjorn Jagland inicirao je polisu radnih kontakata s Kosovom, kako bi zvaničnici VE mogli ostvarivati interakciju s Prištinom „bez kršenja principa statusa neutralnosti uvedenog Rezolucijom 1244. Vijeća sigurnosti UN-a.”
Jeremy Moakes, glasnogovornik VE, izjavio je da Skupština tek treba utvrditi precizne metode, ali je dodao da se rezolucijom objavljenom 22. januara omogućava prošireni dijalog s članovima skupštine Kosova „da bi istakli probleme koje su oni sami iznijeli, poput onih po pitanju brzine napretka u unaprjeđivanju vladavine prava.”
Zamjenik kosovskog ministra vanjskih poslova Petrit Selimi izjavio da će ta rezolucija omogućiti direktnu saradnju, posebno u ključnim oblastima ljudskih prava, slobode izražavanja i zaštite kulturnog i historijskog naslijeđa.
“Mi ćemo poduzeti intenzivne korake na uspostavi komunikacije i na stvaranju mehanizama za monitoring s Vijećem Evrope, i mi znamo, de fakto, da je članstvo u Vijeću Evrope preduslov za daljnje procese evropskih integracija u narednom periodu,” izjavio je Selimi.
On je također izjavio da se tom rezolucijom stvara operativni okvir i mogućnost direktnih razgovora bez posrednika. Kosovo je u Strazburu otvorilo konzulat koji će pomoći pri komunikaciji s evropskim institucijama.
Nove članove mora odobriti dvije trećine od 47 zemalja VE. Nezavisnost Kosova priznaje 34 od 47 članica. Selimi je rekao da će se Kosovo blagovremeno prijaviti za članstvo u Vijeću, uz koordinirani napor zemalja koje ga priznaju.
“Nakon uspjeha postignutog prošle godine, uključujući i članstvo u Evropskoj banci za obnovu i razvoj, 2013. će biti godina fokusa na članstvo Kosova u međunarodnim i multilateralnim organizacijama,” izjavio je Selimi.
Agron Demi sa Kosovskog instituta za napredne studije, izjavio je da zemlja mora ostvariti napredak u svom sudskom sistemu, jer vijeće „neće prihvatiti nove članove ako u zemljama-kandidatima ne postoji vladavina prava.”
“Najveća prepreka bit će broj predmeta na domaćim sudovima,” izjavio je Demi. “Stoga će Vijeće Evrope usloviti Kosovo rješavanjem predmeta na sudovima, prije nego što ostvari pravo na učlanjenje. Na hiljade Kosovara čeka šansu da se obrati Sudu za ljudska prava u Strazburu.”
Kosovo mora biti članica Vijeća da bi njegovi državljani imali pravo da ulažu žalbe Evropskom sudu za ljudska prava u slučaju kršenja propisa u zemlji. Betim Musliu, izvršni direktor Pravnog instituta Kosova, izjavio je za SETimes da je sudskom sistemu potrebna finansijska podrška od izvršne vlasti u zemlji kako bi se otklonio zaostatak od preko 200.000 neriješenih predmeta.
“[Broj nerješenih predmeta] onemogućava rješavanje predmeta u razumnom roku, što za posljedicu ima kršenje predviđenih zakonskih rokova i narušavanje prava stranaka da se njihovi predmeti riješe,” izjavio je Musliu.