VIDEO: Šest potpuno ludih otkrića o najvećem globalnom ratu u istoriji

Desetljećima nakon završetka najvećeg globalnog rata u istoriji čovječanstva u podzemlju, prizemlju pa čak i nadzemlju, shvatimo li tako krošnje drveća, ljudi pronalaze nove tragove.

Cracked.com napravio je listu najzanimljivijih otkrića zaboravljenih tragova Drugog svjetskog rata, koji nagone na pitanje: Ko zna što još čeka arheologe i slučajne pronalazače?

6. Pronalazak Goebbelsovog bunkera i skloništa Hitlerovih tjelohranitelja

Dok su radili temelje Memorijalnog centra za žrtve Holokausta 1998. godine, građevinari su naletjeli na nevjerovatno otkriće – podzemni bunker nacističkog majstora propagande Josepha Goebbelsa. Uspio je preživjeti bombardovanje. Osam godina ranije jednako je iznenađenje prouzrokovalo otkriće podzemnog bunkera tjelohranitelja nacističkog vođe Adolfa Hitlera (pripadnika formacije “SS Leibstandarte Adolf Hitler”), krcato oružjem, šljemovima i muralima koji prikazuju njihovog ljubljenog vođu. To se dogodilo zahvaljujući pripremama koncerta benda Pink Floyd The Wall: Uživo u Berlinu, zbog čega je bilo nužno očistiti područje od zaostalih mina.

5. Stanica za nadzor u Americi

Kanađani su se nemalo začudili kada su 1981. godine shvatili da su davne 1943. godine Nijemci pod punom ratnom opremom boravili na tlu njihove države. Tada je slučajno otkrivena stanica za nadzor vremenskih prilika u New Foundlandu, koju su nacisti maskirali kao kanadsku.

4. Svastika u šumi

Dovitljivom hortikulturom, nacisti su uspjeli natjerati prirodu da radi za njih svake jeseni. Usred šume borova nedaleko od Zernikowa u Njemačkoj, posadili su listopadno drveće tise na površini od gotovo četiri četvorna kilometra. Žuti simbol mržnje u zelenom okruženju otkrio je jedan pilot tek 1992. godine dok je prelijetao područje.

A 2006. godine otkrivena je još jedna i to na rubu Himalaja u Kirgistanu.

3. Nedirnuto bojno polje

Duboko u džunglama Papue Nove Gvineje tek 2010. godine otkriveno je ogromno bojno polje na kojemu su se u Drugom svjetskom ratu sukobili Australci i Japanci 1942. godine. Prizor je bio zapanjujući – municija, šljemovi i ostaci leševa razbacani su po cijeloj šumi i netaknuti desetljećima. Najfascinantnije je bilo otkriće leša koji je bio naslonjen na drvo.

Lokalno stanovništvo iz plemena Alola znalo je za ovo polje, ali nisu mu se približavali – dijelom iz poštovanja prema preminulima, a dijelom zbog straha od razbacanih granata.

2. Kolor fotografija predaje Nijemaca

Dokument o jednom od najvažnijih momenata u Drugom svjetskom ratu otkriven je kasne 2009. godine za vrijeme jedne aukcije u Engleskoj. Mutna fotografija u boji slikana s manje od 20 metara iz grmlja prikazuje trenutak kapitulacije njemačke vojske maršalu Bernardu Montgomeryju na sjeverozapadu nacističke zemlje. Porodica vojnika koji ju je slikao, odlučila ju je pokazati svijetu, odnosno prodati najboljem ponuđaču, nakon više od 60 godina skrivanja!

1. Super-tajna poruka poslata po golubu

Englez David Martin otkrio je u novembru 2012. godine u dimnjaku svog doma u Surreyju kostur goluba. To ne bi bilo čudno da za kosti nogu nije bila pričvršćena kapsula crvene boje.

Ispostavilo se da se radilo o tajnoj kodiranoj poruci vojnika padobranca W. Scotta, koji je u vrijeme iskrcavanja na Normandiju izbačen iz aviona iza neprijateljskih linija kako bi izvidio kolike su njemačke snage. Trebalo je mjesec dana da se dešifrira samo fragment poruke sastavljene od 27 grupa od po pet slova, a koju je do Britanije ponio očigledno neuspješni golub pismonoša.

[youtube]MgzDGJTWbEc[/youtube]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.