U Sredozemnom i Crnom moru, ali i u Jadranu, sve je više meduza, što je posljedica globalnog zatopljenja te prevelikog izlova ribe, stoji u najnovijem upozorenju FAO-a, UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu.
Zbog globalno prevelikog izlova ribe, pojašnjava se, prorijeđene su brojne riblje vrste koje se hrane planktonima, zbog čega su meduze zauzele njihovo mjesto u hranidbenom lancu, i u tom se izobilju hrane sve više razmnožavaju.
Kako se, međutim, osim planktonima, hrane i ribljom ikrom, riba je sve ugroženija, a meduze postaju vladarice svih okeana na svijetu.
U Jadranu je, kažu, pad ribljeg fonda zabilježen i prije 20 do 30 godina, kad je ovuda, doslovno, žarila i palila Pelagia noctiluca, meduza svijetloljubičaste boje.
U jednoj godini, na područjima na kojima je učestalost ove vrste povećana, Pelagia noctiluca može opeći i nekoliko desetaka hiljada kupača, piše Novi list.
U kombinaciji pošasti meduza s daljnjim pretjeranim izlovom, upozorava FAO, obnova ribljeg fonda nema velike šanse. Meduzama pogoduje i globalno zatopljenje te porast nivoa mora, a imaju malo prirodnih neprijatelja.
[youtube]LQ6N2SmUn5E[/youtube]