Vlasti Mijanmara navele da je istraga u toku nakon što je objavljen snimak na kojem policajci bacaju Rohinje na pod i udaraju ih.
Vlasti Mijanmara će procesuirati policajce zbog zlostavljanja Rohinja muslimana, nakon što je u javnosti objavljen video u kome policija brutalno udara pripadnike ove manjine.
Snimak je napravljen u novembru prošle godine i prvi je vizuelni dokaz zlostavljanja koje se, prema izvještajima grupa za zaštitu ljudskih prava, vrši nad pripadnicima Rohinja, obespravljene muslimanske manjine bengalskog porijekla i najugroženije nacionalne manjine u svijetu.
Incident koji je zabilježio mijanmarski policajac preplavio je društvene mreže, a na njemu se vidi kako policija udara grupu Rohinja muslimana, među kojima i dječake, dok s rukama savijenim oko vrata sjede na zemlji.
Iz predsjedničkog ureda Mijanmara saopštili su u ponedjeljak da je video snimljen tokom operacije pretresa u selu Koe Tan Kauk u distriktu Maungdaw 5. novembra, dva dana nakon što je UN-ova delegacija posjetila to područje.
Vojnici iz Mijanmara preuzeli su kontrolu nad tim područjem na granici s Bangladešom 9. oktobra, kada je izvršen napad na policijski punkt i ubijeno devet policajaca.
Otad je većini agencija i nezavisnim novinarima zabranjen pristup područjima gdje žive Rohinja muslimani, dok je 96 osoba, od čega 17 vojnika i 76 navodnih napadača poginulo u sukobima, piše Anadolija.
Nevladine organizacije ipak tvrde da je u vojnim operacijama 400 pripadnika Rohinja ubijeno. Mijanmar, u kojem živi oko 60 miliona stanovnika, uglavnom budista, 2011. godine je prešao na demokratski režim vladavine.
Ipak, u vjerskim sukobima tokom prethodnih pet godina ubijeno je 280 muslimana, dok je 140.000 osoba moralo napustiti svoje domove. Međunarodne organizacije za ljudska prava navode da su Rohinja muslimani svakodnevno izloženi sistemskom nasilju, ali i pravnoj, socijalnoj i ekonomskoj diskriminaciji.
Rohinja muslimani čine oko pet posto stanovništva Mijanmara, odnosno oko 2,5 miliona.
Prema službenim podacima i izvještajima Ujedinjenih naroda (UN), Rohinja muslimani su najugroženija nacionalna manjina u svijetu, nemaju svoju državu i njihova prava su znatno ograničena.
Nacionalističke grupe u Mijanmaru zahtijevaju da vlada te zemlje proglasi da ne postoji etnička grupa Rohinje. Traže da se muslimanska etnička grupa nazove “bengalskom”, što bi značilo da je ta grupa ilegalno emigrirala iz susjednog Bangladeša, piše Anadolija.
Krajem novembra, UN-ova agencija za ljudska prava objavila je da bi Rohinje mogle biti žrtve zločina protiv čovječnosti.
Približno 30.000 Rohinja proteklih mjeseci je napustilo domove, a satelitski snimci organizacije Human Rights Watch (HRW) pokazuju kako je na stotine kuća u muslimanskim selima spaljeno.
Vlasti Mijanmara negiraju navode o zlostavljanju i kažu kako vojska „lovi teroriste“ koji stoje iza napada u oktobru kada su ubijeni policajci, nakon čega su uslijedile brojne racije.